Svetový deň Downovho syndrómu 2022

21.marec - úplne obyčajný deň, ktorý tak trochu patrí „neobyčajným ľuďom". Práve na tento deň totiž pripadá svetový deň Downovho syndrómu. Je možné, že sa deti v školách nikdy nestretnú so spolužiakom s týmto syndrómom, ale v živote s týmito ľuďmi určite prídu do kontaktu. Je preto dôležité, aby ich nebrali ako hrozbu, ale ako niečo síce odlišné, ale jedinečné. Rovnako jedinečné ako každá bytosť. Je preto potrebné sa s deťmi o tom rozprávať. Na znak podpory, ľudia v tento deň nosia dve odlišné ponožky - farbou, vzormi alebo aj veľkosťou. Práve takáto odlišnosť a veselosť rôznych  ponožiek má poukázať na to, že ľudia s Downovým syndrómom sú síce odlišní, ale taktiež túžia byť prijatí do spoločnosti ako všetci ľudia. I keď je tento deň úplne obyčajný a nenápadný, my v 3.B sme naň nezabudli, a síce v iný deň, ale i tento rok sme prišli v odlišných ponožkách.

Mgr. Daniela Verešpejová

Matematická olympiáda 2022, Z9

Dňa 26.1.2022 a neskôr 29.3.2022 sa aj tento rok uskutočnila matematická olympiáda. Výnimočne sa kvôli pandémii, tak ako aj minulý rok, konala online. Konalo sa okresné a krajské kolo kategórie Z9, teda deviatakov. Do okresného kola sa dostali Krištof Max Kandera(9.A), Viliam Satvár(9.A), Jakub Lazorčák(9.C) a Tomáš Neupauer(9.C). Do krajského kola sa dostali úspešní riešitelia okresného kola, teda Viliam Satvár(9.A), Jakub Lazorčák(9.C) a Tomáš Neupauer(9.C). Našim deviatakom sa podarilo obsadiť krásne 7.-9. miesto- Jakub Lazorčák(9.C) a Tomáš Neupauer(9.C). Viliamovi Satvárovi sa podarilo obsadiť tiež veľmi pekné  28. miesto.

Kvíz: Hrdinovia z anglických rozprávok

Dňa 30.3.2022 usporiadala Miniknižnica ANJ kvíz: ,,Hrdinovia z anglických rozprávok“. Kvízu sa zúčastnilo 10 žiakov zo 4. a 5.ročníka. Ich úlohou bolo napísať názvy 15 rozprávok,  z ktorých pochádzali hrdinovia v kvíze. Víťazi spoznali 9 až 11 hrdinov, čo nebolo jednoduché, pretože málokto pozná názvy anglických rozprávok podľa mena hlavnej postavy napísanej v anglickom jazyku.

Školský knihovník

Poznanie minulosti

Novým obľúbeným predmetom pre žiakov 3.D triedy, je vlastiveda.

Veľkým prínosom bola pre nich hodina, na ktorej mali za  úlohu prinesené predmety chronologicky zoradiť. Rozprávanie podľa časovej príamky bolo vtipné, zaujímavé, ale aj napínavé. Urobili výstavku veci, ktoré používali a vyrobili ich  prastarí a starí rodičia. Žiaci dokázali spojiť históriu so súčasnosťou a zistili, že nie len na internete, v knihách, ale aj doma máme veľa uchovaných historických veci.

Mgr. T. Žigová

Veľkonočné hry 2022

Dňa 12.apríla sa konalo v školskom klube detí zábavné predveľkonočné popoludnie pod názvom „Veľkonočné hry´´. Úlohou detí bolo nájsť všetky symboly Veľkej noci, ktoré poskrýval po celom školskom dvore veľkonočný zajko. Deti sa do hľadania pustili s veľkým elánom a radosťou. Pre víťazné oddelenie bola pripravená sladká odmena. Ostatné oddelenia, ktoré sa do hry zapojili ale nezvíťazili získali krásny veľkonočný diplom. Víťaznému oddeleniu srdečne blahoželáme.

Mária Rosová

Zápis do 1. ročníka

Informácie k zápisu prvákov:

Magazín, apríl 2022

Pozrite si najnovšie vydanie našej relácie.

Hviezdoslavov Kubín, 7.marec 2022

„Aj keby si hovoril všetkými jazykmi nášho sveta

máš iba jeden Miluj v ňom

a spievaj“                    Mikuláš Kováč

Umelecký prednes ako prostriedok sebaprezentácie  - vyjadrenie pocitov, myšlienok, postojov prostredníctvom rečového prejavu a vlastného zvoleného umeleckého textu. Táto súťaž v prednese poézie a prózy s celoštátnym postupom sa u nás koná každoročne počnúc triednym, školským i okresným kolom.

Dopravný kvíz 2022

Doprava je dôležitou súčasťou života každého človeka a netýka sa len vodičov motorových dopravných prostriedkov, ale všetkých účastníkov v cestnej premávke. Predpisy a dopravné značky nehľadia na vek, platia pre každého. Dopravnú výchovu preto považujeme za dôležitú súčasť procesu výchovy a vzdelávania. Prvky dopravnej výchovy aplikujeme v bežných predmetoch, ale i na rôznych vychádzkach, výletoch, kurzoch. V mesiaci marec sa žiaci tretieho a štvrtého ročníka zúčastnili dopravného kvízu. Za každú triedu súťažila dvojica žiakov, ktorí triedili dopravné prostriedky, vyfarbovali a priraďovali dopravné značky, odpovedali na otázky v dopravnom kvíze či súťažili v reflexných vestách. Každý bol odmenený malou drobnosťou. Verím, že táto hodinka venovaná doprave bola poučná, ale i zábavná.

Mgr. Daniela Verešpejová

18. ročník Osmijankovej literárnej záhrady

Dňa 31. 3. 2022 sa zúčastnili žiaci 4. D triedy v Detskej knižnici Slniečko putovnej výstavy - 18. ročníka Osmijankovej literárnej záhrady, so zameraním na rozvoj čítania s porozumením, posilnenie emocionality a socializácie detí. Žiaci mali možnosť zapojiť sa do rôznych aktivít, ktoré vytvárali zábavnú priateľskú atmosféru, priestor pre hru, rozvoj fantázie a kreativity. „Prostredníctvom slov sa človek učí cítiť a prežívať – poznávať veci neviditeľné ako je láska, priateľstvo, súcit, harmónia...“  Po dlhšom čase to bolo príjemné spestrenie vyučovacieho procesu.

Ivana Hermanovská