:: Olympiády, súťaže

Hovorí sa: „Kto hľadá, nájde!“ Niekedy je hľadanie jednoduché, inokedy veľmi zložité.

Jednou z možností tematického zamerania mladých autorov, ktorí sa rozhodli prispieť svojím textom do súťaže Literárne Košice 2021, bolo najmilšie miesto na svete. Každý mladý človek určite pozná miesta, ktoré sa v jeho vnútri zapísali o čosi viac ako ostatné. No môže sa stať, že napriek tomu ani jedno nenesie prívlastok v superlatíve, pretože najmilšie miesto stále dotyčný hľadá. Proces hľadania sa vo svojom texte rozhodla zobraziť žiačka našej školy Hanka Vorobelová (9.A).

Hanke blahoželáme a prajeme veľa nových podnetov k tvorbe!

Nikola Varcholíková

Častým snom mladých chlapcov je byť kozmonautom. Vlastnosti, ktoré musí kozmonaut mať, v nás vyvolávajú obdiv. Opustiť istoty, ktoré nám Zem ponúka, nedokáže hocikto. Ide predsa o nepoznané územie, ktoré môže človeka prekvapiť napriek výskumom, ktoré sa realizovali dlhé roky. Pre každého pozemšťana je v tomto smere určite hrdinom prvý človek vo vesmíre Jurij Gagarin. Od jeho letu uplynulo nedávno 60 rokov.

Ninke blahoželáme a prajeme veľa ďalších úspechov!

Nikola Varcholíková

15. ročník medzinárodnej výtvarnej súťaže „ Záhrada plná krásy, láskavosti a radosti “ na tému  „Jarné prebudenie“

Nálada človeka závisí od množstva faktorov. Jedným z nich je počasie. Na Slovensku to máme pestré, keďže patríme do pásma, v ktorom sa striedajú 4 ročné obdobia. Na jednej strane nám to dovoľuje nájsť si obľúbené aktivity, ktoré môžeme prispôsobiť jednotlivým zmenám. Avšak teplomilní ľudia sa vôbec netešia na príchod zimy a vychádzajú von pri každom náznaku hrejivých slnečných lúčov, ktoré prebúdzajú púčiky kvetov. Ľudia obľubujúci chladnejšie počasie by zas vymenili rozkvitnuté stromy za zasnežené kopce.

Nikola Varcholíková

Dňa 20.4.2021 sa uskutočnilo okresné kolo 55. ročníka Biologickej olympiády v kat. D. Našu školu reprezentovala Karolína Novická zo 7.C, ktorá sa umiestnila na 1.mieste a Šimon Komara zo 6.D, ktorý sa umiestnil na 3.mieste.

Srdečne blahoželáme
RNDr. J. Toderišková, PaedDr. Miroslav Leščinský

Dňa 29. marca 2021 sa online formou prostredníctvom portálu Edupage uskutočnil 30. ročník Krajského kola  Olympiády francúzskeho jazyka (KK OFJ), na ktorom sa zúčastnili aj žiačky našej školy. Aj napriek dlhodobo prebiehajúcej dištančnej forme vyučovania nestratili elán vzdelávať sa a realizovať v rôznych školských aktivitách. Svoje vedomosti a nadšenie pre francúzštinu preukázali v oblastiach počúvania, čítania a písania s porozumením z tém každodenného života.

Mgr. Beáta Papugová

Literárna súťaž projektu Sestry Prešovského kraja „Daj fotke príbeh“

„Hlavnou náplňou bolo spomínanie. Čím pevnejšie si uvedomoval neodvratný koniec, tým väčšmi sa zameriaval na prežívanie v jeho očiach tak jagavých chvíľ strávených s ňou a tým častejšie mu v mysli poletovali nové, zdanlivo zabudnuté spomienky. Vynárali sa preto, že sa o ne okrem ich uschovávateľa zaujímal aj niekto ďalší. Počuť ho pri rozprávaní mohol ktokoľvek, ale iba ona mu skutočne, pozorne a so záujmom po dlhej dobe prehliadania načúvala. Neprerušovala ho, precítili spolu každý okamih a starkému sa vďaka nej podarilo cenu svojich zážitkov niekoľkokrát znásobiť. Vlastne takú hodnotu už mali, no v najhorších dňoch vyplnených napätím medzi ním a synom mu ich dôležitosť unikala...“

úryvok z poviedky Teplo pohľadu od žiačky Hany Vorobelovej (9.A)

Dňa 16.3.2021 sa žiačka našej školy  Eva Pullmannová  zúčastnila krajského kola Matematickej olympiády.

V silnej konkurencii  58. súťažiacich  sa stala úspešnou riešiteľkou a obsadila  15. miesto.

Srdečne gratulujeme a prajeme veľa úspechov v štúdiu na strednej škole.

Jana Toderišková

Nekonečný. Pestrofarebný. Záhadný. Čarovný. Strašidelný... Prívlastkov, ktoré by sme mohli k slovu vesmír pridať, je veľmi veľa. To, že ide o stále nepreskúmané územie, ponúka našej fantázií obrovský priestor na jej realizáciu. Napríklad aj pomocou výtvarných výrazových prostriedkov. Pri hodnotení výtvarných prác s vesmírnou tematikou na hodinách výtvarnej výchovy máme stále k dispozícii najväčšie množstvo úplne odlišných prác. Nielen obsahovo, ale aj v rámci výberu techník. Keďže je väčšina prác naozaj inšpiratívna a zaslúžia si byť videné aj širšou verejnosťou, každoročne vyberiem potrebné množstvo a zúčastníme sa veľmi známej výtvarnej súťaže Vesmír očami detí. Začiatkom februára 2021 bol vyhlásený už jej XXXVI. ročník.

Nikola Varcholíková

Dňa 12.3.2021 sa uskutočnilo Krajské kolo Olympiády v ruskom jazyku. Napriek tomu, že KK ORJ malo v tomto školskom roku virtuálnu podobu, žiaci preukazovali svoje znalosti ruského jazyka v testoch zameraných na čítanie s porozumením, počúvanie s porozumením a poznatky z ruskej kultúry. V ústnej časti žiaci konverzovali s odbornou porotou na zadanú tému a opisovali obrázky, ktorými si pripomenuli 75. výročie víťazstva nad fašizmom (vo Veľkej vlasteneckej vojne). Našu školu vzorne reprezentovala žiačka Emma Duchová (7.A), ktorá po dlhodobej svedomitej online príprave získala 2. miesto.

Srdečne blahoželáme!

Mgr. Miroslava Chovancová

Aj napriek náročnej situácii a dištančnému vzdelávaniu sa žiaci a žiačky našej školy zúčastnili okresného kola dejepisnej olympiády, ktoré sa uskutočnilo vo februári 2021 online formou. Svoje schopnosti a vedomosti preukázali v úlohách zameraných na historické obdobia praveku, staroveku, stredoveku, novoveku a moderných dejín.

Mgr. Beáta Papugová