Deň Zeme 2022

Dňa 22.apríla sme si, ako už niekoľko rokov, pripomenuli Deň Zeme. Sviatok venovaný našej Zemi, nás má upozorniť na neustále ničenie životného prostredia nami ľuďmi.

Mgr. Eva Vašková

Mgr. Daniela Verešpejová

Celoštátne kolo Olympiády vo francúzskom jazyku 2022

V dňoch 31. marec a 1. apríl 2022 sa dištančnou formou uskutočnilo celoštátne kolo Olympiády vo francúzskom jazyku (CK OFJ), na ktorom mala zastúpenie aj naša škola.

V kategórii A1 nás úspešne reprezentovala žiačka 7.D triedy Ema Michelčíková, ktorá obsadila 1. miesto.

Našej žiačke k úspechu srdečne gratulujeme!

Mgr. Beáta Papugová

KRAJSKÉ KOLO GEO 2022

Dňa 22.04.2022 v priestoroch ZŠ na Prostéjovskej ul. v Prešove v spolupráci s ABC CVČ v Prešove a Katedrou geografie a aplikovanej geoinformatiky UNIPO v Prešove sa konalo

KRAJSKÉ KOLO GEOGRAFICKEJ OLYMPIÁDY.

V kategórii F súťažilo 33 žiakov a len 7 žiaci boli úspešní riešitelia.

Našu školu reprezentoval v kategórií F:

Šimon Komara zo 7.D triedy a obsadil krásne 5.miesto.

Šimonovi srdečne blahoželám

Mgr. R. Klučárová, zrš

Vesmír očami detí 2022 – okresné kolo

Opustiť farbičky je niekedy pre deti ťažké, ale práve výsledky okresného kola súťaže Vesmír očami detí 2022 dokázali, že sa netreba báť nových techník a experimentovania. Jedine hľadaním nových prístupov zobrazovania môže človek zaujať aj skúsených výtvarníkov. Odborná porota v hodnotení žiackych prác síce kriticky zdôraznila, že „by bolo vhodné dať voľnosť deťom vo výtvarných technikách pri zobrazovaní vesmíru, pretože sa prejavuje absencia niektorých techník ako napríklad fotografia alebo video, land-art, modely na fotografii a pod,“ ale následne žiakov našej školy veľmi potešila, keď dodala, že „niektoré výtvarné práce očakávania splnili.

Nikola Varcholíková

Jarné tvorenie 2022

Dňa 21. apríla  sa v ŠKD uskutočnila celoklubová akcia – Jarné tvorenie. Úlohou detí bolo vytvoriť svoj obraz pričom používali prírodný materiál. Keďže nám počasie prialo a mali sme dostatok prírodného materiálu každé oddelenie si vytvorilo svoj vlastný jedinečný obraz. Napríklad naši prváci si vytvorili kvetinové zvieratá. Deťom sa táto aktivita veľmi páčila. V galérii si môžete pozrieť naše výsledné výtvory ako aj samotný proces ich tvorenia.

Vychovávateľka: Bc. I. Zimovčáková.

Súťaž v hláskovaní - Spelling

Dňa 27.4.2022 sa uskutočnila súťaž pre angličtinárov v hláskovaní „Spelling“.

Tohto podujatia sa zúčastnili žiaci 3. ročníka. Do súťaže sa zapojilo 13 detí. Jazykové popoludnie sa vydarilo, súťažiaci si overili svoje schopnosti v hláskovaní anglických slov a získali nové skúsenosti.

Mgr. Beáta Karašová

Mgr. Eva Vašková

NIE DROGÁM 2022

Dňa 13.4.2022 sa žiaci našej školy zúčastnili veľmi príjemného športového  dopoludnia  v ABC centre voľného času  pod názvom NIE DROGÁM. Žiaci si mali možnosť zmerať sily so svojimi rovesníkmi zo základných škôl mesta Prešov v rôznych zaujímavých  a miestami vtipne pripravených  športových disciplínach. Nám sa podarilo obsadiť pekné 3.miesto. Ale ešte viac ako umiestnenie je myšlienka podporiť zmysluplné trávenie voľného času mladých ľudí. Našu školu reprezentovali: Birošová Emma 6.D, Ščerbová Soňa 7.A, Balážová Charlott 8.A, Kašpar Samuel 6.B, Ceperko Jakub 7.B, Gladič Dominik 8.B.

SRDEČNE BLAHOŽELÁME

Mgr.Zuzana Milá

Cestovanie v čase 2022

Cestovanie v čase mnohí poznáme z rozprávok alebo filmov. Tvorcovia popustia uzdu fantázii a ich postavy sa presúvajú do minulosti alebo budúcnosti a späť. Aj žiaci našej školy takto vycestovali. Síce nie za pomoci žiadneho čarovného prístroja, ale vďaka interaktívnej a vzdelávacej výstave. Za pomoci animátorov zažili nevšednú expedíciu do Doby kamennej. Navštívili jaskyňu zdobenú jaskynnými maľbami, dozvedeli sa informácie o vynájdení ohňa či prvých jednoduchých nástrojov, informácie o love mamutov a mnoho iných zaujímavých faktov. To všetko absolvovali v oblečení danej doby. Na záver absolvovali spoločný vedomostný kvíz, vďaka ktorému si nové vedomosti  aj zopakovali. Žiaci si z výstavy odnášali nielen veselé zážitky, ale i nové vedomosti získané hravou formou a certifikát o absolvovaní výstavy.

Svetový deň Downovho syndrómu 2022

21.marec - úplne obyčajný deň, ktorý tak trochu patrí „neobyčajným ľuďom". Práve na tento deň totiž pripadá svetový deň Downovho syndrómu. Je možné, že sa deti v školách nikdy nestretnú so spolužiakom s týmto syndrómom, ale v živote s týmito ľuďmi určite prídu do kontaktu. Je preto dôležité, aby ich nebrali ako hrozbu, ale ako niečo síce odlišné, ale jedinečné. Rovnako jedinečné ako každá bytosť. Je preto potrebné sa s deťmi o tom rozprávať. Na znak podpory, ľudia v tento deň nosia dve odlišné ponožky - farbou, vzormi alebo aj veľkosťou. Práve takáto odlišnosť a veselosť rôznych  ponožiek má poukázať na to, že ľudia s Downovým syndrómom sú síce odlišní, ale taktiež túžia byť prijatí do spoločnosti ako všetci ľudia. I keď je tento deň úplne obyčajný a nenápadný, my v 3.B sme naň nezabudli, a síce v iný deň, ale i tento rok sme prišli v odlišných ponožkách.

Mgr. Daniela Verešpejová

Matematická olympiáda 2022, Z9

Dňa 26.1.2022 a neskôr 29.3.2022 sa aj tento rok uskutočnila matematická olympiáda. Výnimočne sa kvôli pandémii, tak ako aj minulý rok, konala online. Konalo sa okresné a krajské kolo kategórie Z9, teda deviatakov. Do okresného kola sa dostali Krištof Max Kandera(9.A), Viliam Satvár(9.A), Jakub Lazorčák(9.C) a Tomáš Neupauer(9.C). Do krajského kola sa dostali úspešní riešitelia okresného kola, teda Viliam Satvár(9.A), Jakub Lazorčák(9.C) a Tomáš Neupauer(9.C). Našim deviatakom sa podarilo obsadiť krásne 7.-9. miesto- Jakub Lazorčák(9.C) a Tomáš Neupauer(9.C). Viliamovi Satvárovi sa podarilo obsadiť tiež veľmi pekné  28. miesto.