Školské kolo Geografickej olympiády 2021

Dňa 24.11.2021 sa naši žiaci zúčastnili školského kola geografickej olympiády, ktoré sa konalo online formou. Aj napriek zlej situácii a zložitým podmienkam pri príprave na olympiádu sa úspešnými riešiteľmi stalo 38 žiakov z celkového počtu 41 zúčastnených.

Mgr. Lukáš Sidorjak, Mgr. Renáta Klučárová

Jašíkove Kysuce 2021

Téma literárneho textu sa môže sformovať aj na základe látkovej skutočnosti súvisiacej so životom reálnej postavy. Inšpiráciou k vytvoreniu textu, filmu alebo iného umeleckého diela je život Louisa Zamperiniho, amerického veterána. Počas 2. svetovej vojny bol na základe havárie lietadla nútený plaviť sa po oceáne 47 dní.  Možno práve jeho zážitok bol podnetom pre žiačku Elie Ivančovú (9.A), ktorá vo svojej poviedke tentoraz zobrazila svet postavy, ktorá je odkázaná v neznámom prostredí iba sama na seba. Zaujíma Vás, čo postavu ďalej čaká a ako sa príbeh vyvinie? Dozviete sa to v najbližšom čísle školského časopisu, ktoré bude na stránke školy už čoskoro. Text kladne ohodnotila aj porota súťaže Jašíkove Kysuce 2021, ktorá jej udelila čestné uznanie. Rovnako nás potešila správa, že v danej súťaži získala Čestné uznanie a návrh na publikovanie textu aj naša bývalá žiačka Hana Vorobelová, ktorá sa literárnej tvorbe naďalej naplno venuje.

Dievčatám prajeme veľa ďalších úspechov!

Anjel Vianoc 2021

Vianoce sú za dverami a my sa s radosťou a láskou postupne púšťame do spoločných rodinných tradícií. Niektorí už pracujú na výrobe vlastnoručne zhotovených darčekov, iní vyrábajú vianočné ozdoby a iné dekorácie, niektorí zasa zhromažďujú recepty, aby si mohli po pôste poriadne zamaškrtiť. Na hodinách výtvarnej výchovy sme sa na Vianoce pripravovali už v októbri a novembri, a to výrobou vianočných pohľadníc a iných prác s touto tematikou. Niektorí sa rozhodli znázorniť duchovnú stránku Vianoc znázornením nadpozemskej postavy – anjela.

Literárna Senica Laca Novomeského 2021

Impulz k tvorbe mladým autorom veľmi často dá niečo nové, napríklad návšteva cudzej krajiny. Pri pohľade na ulice, ktoré doteraz videli iba na fotkách alebo vo filme, si môžu predstaviť, ako by mohol vyzerať život v tomto meste, kde by trávili večery s priateľmi, kde by chodili po škole na kávu, kde by trávili čas sami so sebou. Našu žiačku Elie Ivančovú (9.A) očarilo mesto New York, preto sa rozhodla využiť jeho prostredie ako literárny priestor. Pre kvalitný literárny text, samozrejme, netradičný priestor nestačí. Autor musí dokázať zaujať vymodelovaním netypických postáv, pričom im ponechá určitú mieru záhadnosti. To sa našej žiačke podarilo. Svojím textom Niekde v New Yorku zaujala aj porotu súťaže Literárna Senica Laca Novomeského 2021, ktorá jej udelila 2. miesto v I. kategórii.

Elie želáme veľa ďalších úspechov a tvorivých podnetov!

Svetový deň boja proti AIDS 2021

Každoročne si 1.12. pripomíname Svetový deň boja proti AIDS. Symbolom tohto dňa je červená stužka, ktorá symbolizuje solidaritu v boji proti chorobe AIDS. Stužku navrhli členovia dobročinnej organizácie Visual AIDS v New Yorku v roku 1991 ako spomienku na tých, ktorí už tejto chorobe podľahli. Červená farba bola vybraná ako symbol krvi a života.

Mgr. Terézia Gondová

Olympiáda v anglickom jazyku 2021

Aj napriek náročnej situácii sa žiaci a žiačky našej školy dňa 22. novembra zúčastnili školského kola olympiády v anglickom jazyku. Mohli si overiť svoje vedomosti z oblasti gramatiky, čítania s porozumením, slovnej zásoby ba dokonca prezentovať svoje schopnosti pri konverzovaní s našimi pedagógmi.

Vyučujúce ANJ

Jeseň v 9. oddelení ŠKD

Jeseň sa nám už končí, preto by sme sa s Vami radi podelili o zážitky v 9.oddeleni, počas prvých mesiacov školského roka 2021/2022.

Mgr. Ľudmila Krištofová.

Organizácia výchovno-vzdelávacieho  procesu  od 30.11.2021 do 07.12.2021

Vážení rodičia,

riaditeľstvo školy, z dôvodu vyhlásenia núdzového stavu na základe uznesenia vlády SR, na základe rozhodnutia MŠVV a Š SR a v súlade s opatrením Úradu verejného zdravotníctva SR zo dňa 26.11.2021, Vám predkladá aktuálnu informáciu o zabezpečení organizácie  výchovy a vzdelávania  žiakov v súlade so sprísnením  opatrení podľa Školského semafóru  od  29.11.2021

Medzinárodný deň školských knižníc 2021

Dňa 25.10.2021 sme na našej škole oslávili Medzinárodný deň školských knižníc. Tohtoročná téma mala názov: „Radostná podpora zážitkového učenia školskou knižnicou“.

Učiteľom prvého stupňa a slovenského jazyka bol odoslaný list od školského knihovníka s výzvou osláviť MDŠK spoločne. Pre žiakov 1.stupňa boli pripravené rozprávky z cyklu ,,Prečítam Ti rozprávku od známych slovenských hercov. Pre prvákov Janko Hraško a Maľovaná abeceda, pre druhý ročník Danka a JankaRozprávky o psíkovi a mačičke. Tretiakom Marek Fašiang prečítal O kaštieli v šírom poli a štvrtákom Juraj Kemka o Emilovi z Lonneberky. Po vypočutí rozprávok, žiaci nakreslili na výkres, čo sa im z príbehov najviac páčilo. Z prác žiakov vznikla výstavka v školskej knižnici. Nakoľko sme dostali veľa  pekných prác žiakov, výstavku v školskej knižnici budeme v priebehu roka obmieňať. Pre žiakov druhého stupňa bol pripravený dokument Hviezdoslav našimi očami, venovaný 100.výročiu úmrtia Pavla Országha Hviezdoslava, čitateľský maratón a 15 minút pre knihu, ktorými žiaci začali deň. Niekoľko tried sa vzdelávalo dištančne, tak sa do osláv MDŠK zapojili individuálne.

Za spoluprácu ďakujem všetkým učiteľom a žiakom, ktorí s nami oslávili tento pekný a pre knižnicu významný deň.

Školský knihovník

Magazín október 2021

Pozrite si nové vydanie relácie Školský magazín.