PRÍPRAVY NA VIANOCE

Prípravy na Vianoce zachytené objektívom našej kamery.

VIANOCE V ŠKD

Pozrite si vianočné pásmo, ktoré pripravili žiaci spolu so svojimi vychovávateľkami.

Čarovné Vianoce 2021

Predvianočné obdobie je najkrajším obdobím v roku. Deti jedenásteho oddelenia ŠKD si spríjemnili čakanie na Vianoce spoločným tvorením. Vyrobili si vianočné pozdravy a darčeky pre svojich blízkych, vianočný stromček a snehuliaka, ktorý nám zdobil triedu. Zmysluplne strávený spoločný čas  nám atmosféru dotvárali vianočné pesničky a koledy.

Mgr. Tatiana Goliašová

Gorazdov literárny Prešov 2021

Mladí nádejní spisovatelia, ktorých máme na našej škole dosť, dostali začiatkom školského roka možnosť vyskúšať si napísať text, ktorý môžeme zaradiť do duchovnej tvorby. Tradične bola totiž vyhlásená súťaž s názvom Gorazdov literárny Prešov 2021.

Rozprávky zo školskej lavice

Čo sa stane, keď spojíte štyri náhodné slová a detskú fantáziu? No predsa knihu nápaditých a vtipných rozprávok, v ktorých sa morský psík vydá do strašidelného domu, alebo kde pyšná oslávenkyňa dostane ten najmilší darček.

Rozprávky napísali deti 2. a 3. ročníka inšpirované zábavnými interaktívnymi kartičkami „Malý spisovateľ“ od NaLu – Učenie hrou.

Mgr. Dorota Ondičová

ŠKD, 6.oddelenie

Dejepisná olympiáda 2021

Aj napriek náročnej situácii a dištančnému vzdelávaniu sa žiaci a žiačky 6. až 9. ročníka našej školy zúčastnili školského kola dejepisnej olympiády, ktoré sa uskutočnilo 7. decembra 2021 online formou. Svoje schopnosti a vedomosti preukázali v úlohách zameraných na historické obdobia praveku, staroveku, stredoveku, novoveku a moderných dejín. Žiaci a žiačky, ktorí sa umiestnili na prvých dvoch miestach postupujú do okresného kola, ktoré sa uskutoční vo februári 2022.

Mgr. Beáta Papugová

Detská rozprávková Žilina 2021

Nový školský rok sme na hodinách literatúry v 7.D a 8.C privítali návratom k žánru rozprávky. Ako mimočítankový text sme zvolili menej známu rozprávku Kvapka vody od Hansa Christiana Andersena. Autor v danej rozprávke dokázal v krátkom rozsahu napísať príbeh, kde bola prítomná magickosť, hrôzostrašnosť, ale zároveň aj realistickosť. So žiakmi sme poukázali na to, že v rozprávke nemusí byť vždy princezná, drak, chudobný syn, kráľ, sluha. Rovnako sme zistili, že šťastný koniec neznamená iba svadbu, môže ním byť zaujímavé zistenie.

Ruský film v škole 2021

Stalo sa už milou tradíciou, že sa žiaci našej školy každoročne zapájajú do celoslovenskej súťaže, ktorá nesie názov „Ruský film v škole“. Nenechali sme si ujsť ani tohoročný, 18. ročník. Aj keď situácia realizovať túto akciu na našej škole spoločne nebola práve v poslednom období „pandemicky priaznivá“, mnohí žiaci si našli čas a najmä chuť pozrieť si rozprávku „Strieborné kopýtko“ v pohodlí svojich domovov a následne vytvorili krásne kresby, ktoré sme zaslali usporiadateľovi.

Vyučujúce RUJ

Školské kolo Geografickej olympiády 2021

Dňa 24.11.2021 sa naši žiaci zúčastnili školského kola geografickej olympiády, ktoré sa konalo online formou. Aj napriek zlej situácii a zložitým podmienkam pri príprave na olympiádu sa úspešnými riešiteľmi stalo 38 žiakov z celkového počtu 41 zúčastnených.

Mgr. Lukáš Sidorjak, Mgr. Renáta Klučárová

Jašíkove Kysuce 2021

Téma literárneho textu sa môže sformovať aj na základe látkovej skutočnosti súvisiacej so životom reálnej postavy. Inšpiráciou k vytvoreniu textu, filmu alebo iného umeleckého diela je život Louisa Zamperiniho, amerického veterána. Počas 2. svetovej vojny bol na základe havárie lietadla nútený plaviť sa po oceáne 47 dní.  Možno práve jeho zážitok bol podnetom pre žiačku Elie Ivančovú (9.A), ktorá vo svojej poviedke tentoraz zobrazila svet postavy, ktorá je odkázaná v neznámom prostredí iba sama na seba. Zaujíma Vás, čo postavu ďalej čaká a ako sa príbeh vyvinie? Dozviete sa to v najbližšom čísle školského časopisu, ktoré bude na stránke školy už čoskoro. Text kladne ohodnotila aj porota súťaže Jašíkove Kysuce 2021, ktorá jej udelila čestné uznanie. Rovnako nás potešila správa, že v danej súťaži získala Čestné uznanie a návrh na publikovanie textu aj naša bývalá žiačka Hana Vorobelová, ktorá sa literárnej tvorbe naďalej naplno venuje.

Dievčatám prajeme veľa ďalších úspechov!