Súčasnosť vo vývoji a tradície ako prierezová téma vo vzdelávaní

Myšlienky a úsilie začleniť prvky tradičnej a ľudovej kultúry do vyučovacieho procesu na Slovensku pochádzajú z posledného desaťročia 20. storočia. Tradičná ľudová kultúra na našom území predstavuje živé a hodnotné kultúrne dedičstvo, ktoré vytvorili generácie príslušníkov slovenského národa, národnostných menšín a etnických skupín. K multikultúrnej rozmanitosti prispeli aj regionálne rozdiely, ktoré sa utvárali v rôznych prírodných podmienkach, v odlišnom pracovnom zameraní a náboženskom vyznaní obyvateľov našej krajiny. Daná kultúrna rozmanitosť je hodnotou, ktorú treba uchovať pre nasledujúce generácie. Je základom našej kultúrnej identity, vzdelanosti, súdržnosti a porozumenia medzi národmi.

PhDr. Anna Hyrjová

Iniciatíva sa cení vo vzťahu k vzdelávaniu

Inšpirácia a zmyselnosť spisovateľky Gabriely Futovej viedla k žiakov základnej školy k iniciatívnemu správaniu. Iniciatíva – podnet, popud, počiatočný krok, podnetnosť – aj tieto slová sú spojené s počinmi žiakov, ktorí sa zapojili pri tvorbe otázok a reakcií pred a po zrealizovaní besedy so spisovateľkou s veľkým „S“. Odovzdanie svojho „umu“ nadchlo viacerých žiakov natoľko, že posúvame odkazy ďalej:

Výstava NAJ-NAJ-NAJ KREATÍVNEJŠÍCH KRASLÍC 2024

V mesiaci apríl sme vyhlásili výstavu o „naj-naj-naj  kreatívnejšiu kraslicu ZŠ Kúpeľnej“. Žiaci prejavili veľký a inšpiratívny záujem. V rámci prepojenia vzťahov škola – rodina (rodič – dieťa) – žiak, teda prepojením tradície a kreativity, vytvorili sme krásnu výstavu v priestoroch základnej školy.

Veľkonočná vajíčková lúka 2024

Tak ako každý rok, aj tento rok sa naša škola zapojila do milej súťaže o najkrajšie veľkonočné vajíčko. Podporiť našu prácu a usilovnosť môžete svojim „páči sa mi to“ na facebookovej stránke nákupného centra Eperia, taktiež v aplikácii Eperka alebo priamo v nákupnom centre.

Ďakujeme!

za kolektív ŠKD Mgr. Ľubomíra Bombová

Svetový deň vody 2024

Dňa 22. 3. 2024 sme si aj na našej škole pripomenuli Svetový deň vody, ktorého hlavnou témou  sa pre  tento rok stala „Voda  pre mier“. Poukazuje na to,  ako voda môže vytvoriť mier, alebo vyvolať konflikt. Voda  je vzácna a keď k nej ľudia nemajú  prístup, môže narásť napätie. Pri príležitosti tohto významného dňa, prišli žiaci našej školy oblečení v modrom. Na hodinách sa venovali projektovým prácam s témou vody, prezreli si filmy a prezentácie o vode, vytvárali výtvarné práce, spievali piesne o vode, zrealizovali kvízy, či pripravili ochutnávku minerálnych vôd. Žiaci štvrtého ročníka mali pri tejto príležitosti besedu s pracovníčkou životného prostredia, ktorá ich vedomosti obohatila o nové informácie.

Spracovali: Mgr. Ivana Hermanovská a Mgr Lucia Švedová

Využitie grafického programu Revelation Natural Art  vo vyučovaní výtvarnej výchovy

Pohľadnica sa považuje za praktickú formu prenášania krátkej správy alebo pozdravu. Jej skutočné poslanie sa vykryštalizovalo vtedy, keď obrázok bol približne taký dôležitý ako text. Kedysi boli pohľadnice najčastejším prostriedkom komunikácie medzi ľuďmi. Spočiatku sa posielali predovšetkým vianočné a novoročné pozdravy, pohľadnice.

Ponožková výzva 2024

Aj naša trieda 1.C sa zapojila do ponožkovej výzvy, ktorá  sa každoročne koná 21.marca. Podporili sme ušľachtilú vec a obuli si dnes dve rozdielne ponožky na znak ľudskej jedinečnosti. Práve vďaka informovanosti a pozitívnemu príkladu môžeme odbúrať predsudky a pomôcť deťom s Downovým syndrómom, aby sa stali rovnocennými členmi spoločnosti a mohli realizovať svoje sny.

Mgr. Lucia Švedová

Slávik Slovenska 2024

Dňa 19. 3. 2024 sa žiaci našej školy zapojili do školského kola súťaže v speve ľudových piesní Slávik Slovenska. Súťažilo sa v troch kategóriách. Najväčšie zastúpenie mali žiaci      1. kategórie 1. – 3. ročník. Výber piesní bol pestrý, súťažiaci prekvapili svojou odvahou a krásnym speváckym prejavom. Porota mala skutočne veľmi ťažkú úlohu vybrať troch najlepších spevákov  z každej kategórie. Víťazom blahoželáme. Postupujú ďalej do okresného kola.

Pripravili: Mgr. Lenka Michaliková, Mgr. Jana Augustínová, Mgr. Ivana Hermanovská

Výstava – Svetom COOLtových kníh pre deti a násťročných

V rámci Týždňa slovenských knižníc sa na pôde Prešovskej univerzity v Prešove konala prezentácia publikácií s názvom Svetom COOLtových kníh pre deti a násťročných. Bola spojená s výstavou karikatúr a ilustrácií k čomu žiaci inklinujú, preto sme si nenechali ujsť pozvanie na túto veľmi inšpiratívnu výstavu.