:: Novinky

Organizácia a podmienky výchovy a vzdelávania počas obdobia od 01.10.2020

Vážení rodičia.

Riaditeľstvo školy, v súvislosti s pretrvávajúcou pandémiou COVID-19 a  na základe rozhodnutia Úradu verejného zdravotníctva SR  a MŠVVaŠ SR zo dňa 29.09.2020  oznamuje, že naďalej  upravuje podmienky  k organizácii výchovy a vzdelávania a zároveň  Vás vyzýva k ich dôslednému dodržiavaniu :

Základné pravidlá:

• Prevádzka školy sa bude realizovať za dodržiavania určených hygienických, epidemiologických a bezpečnostných pravidiel.
  • Vstup do školy:

1.-9.ročník  –   v čase  od 6,30 hod – 8,00 hod. -  hlavný vchod 01

Pri vstupe do školy sa bude vykonávať náhodný ranný filter, ranné meranie teploty žiakov

dozorkonajúcim pedagogickým  zamestnancom alebo iným povereným zamestnancom

bezdotykovým teplomerom pri vstupe do základnej školy.

• Výchovno-vzdelávací proces bude prebiehať od 01.10.2020 pre žiakov 1.-9. ročníka  podľa riadneho rozvrhu hodín, okrem vyučovania evanjelickej náboženskej výchovy. V rámci prevádzkového poriadku budú počas vyučovania zabezpečené všetky potrebné hygienické podmienky.
  • Telesná výchova sa realizuje len v exteriéri (šk. ihrisko, multifunkčné ihrisko). Telocvičňa a ostatné jej vnútorné priestory  sa od 01.10.2020 až do odvolania  nevyužívajú.

• Telesná výchova a hudobná výchova sa, nad rámec opatrení vyplývajúcich z manuálu opatrení pre školu, bude realizovať len teoretickou formou.

• Žiaci 1. stupňa majú odporúčané nosiť rúška, žiaci 2.stupňa  a všetci zamestnanci školy povinne nosia rúško všade vo vnútorných priestoroch základnej školy, vrátane svojej triedy aj počas vyučovacej hodiny.

• Aktivity pre žiakov sa budú organizovať tak, aby bolo možné časť dňa tráviť vonku či už v areáli školy alebo mimo neho podľa podmienok školy a klimatických podmienok.

• Činnosť záujmových útvarov na škole sa začína od  05.10.2020 okrem záujmových útvarov športového charakteru (futbal,volejbal a pod.) Obsah a formu záujmových činností bude nutné voliť tak, aby boli zaistené hygienicko – epidemiologické opatrenia.

Projekt „ Dajme spolu gól“ pre žiakov 1.ročníka -  jeho praktická realizácia je až do odvolania pozastavená.

• Činnosť v ŠKD  bude zabezpečená len pre žiakov 1.-4. ročníka v riadnom režime,  v čase od 6,30 hod. - 17,00 hod. za dôsledného dodržiavania hygienicko-epidemiologických opatrení.

• Organizácia školského stravovania  bude pokračovať podľa rozpisu tried tak, aby sa triedy nepremiešavali a to v časovom rozpätí: od 11,30 hod. – 14,30 hod aj so zabezpečením povinnej pravidelnej dezinfekcie rúk ( umývanie rúk mydlom aj  pred ukončením poslednej vyučovacej hodiny) pred vstupom do školskej jedálne.

• Celoslovenské testovanie pohybových predpokladov žiakov 1.-3. ročníka ZŠ podľa zákona č. 440/201 Z. z. § 58 písm.p) sa bude realizovať najskôr do dvoch mesiacov od skončenia mimoriadnej situácie ( v rámci  školského roka).

Zákonný zástupca

• Zodpovedá za dodržiavanie hygienicko-epidemiologických opatrení pri

príchode  žiaka do školy  a pri odchode žiaka zo školy, resp. školského klubu detí (

nosenie  rúšok dodržiavanie odstupov, dezinfekcia rúk v zmysle aktuálnych opatrení ÚVZ

SR).

• Zabezpečí pre svoje  dieťa  každý  deň  dve  rúška  (jedno  náhradné,  musí  mať  pri  sebe v prípade potreby) a papierové jednorazové vreckovky.
  • Predkladá po každom prerušení dochádzky žiaka do základnej školy v trvaní viac ako 3 po sebe nasledujúce dni (vrátane víkendov a sviatkov) písomné vyhlásenie zákonného zástupcu o bezinfekčnosti. Pri prerušení viac ako 5 pracovných (víkendy a sviatky sa nezapočítavajú) dní z dôvodu akéhokoľvek ochorenia predkladá potvrdenie o chorobe vydané všeobecným lekárom pre deti a dorast. Počet podaných Vyhlásení o bezinfekčnosti a Potvrdení o chorobe nie je limitovaný.
  • Zákonnému zástupcovi nebude umožnené vstupovať do priestorov školy a jej vrátnice. V nevyhnutnom prípade  žiaka môže v budove školy sprevádzať vždy len jeden zákonný zástupca. Odporúčame minimalizovanie  zhromažďovania osôb pred základnou školou.
  • Komunikuje so zamestnancom školy (vedenie školy, učiteľ, vychovávateľ) len prostredníctvom telefonického kontaktu alebo mailovou poštou.
  • Ak sa žiak z akéhokoľvek dôvodu nezúčastní vyučovania, zákonný zástupca musí túto

skutočnosť oznámiť telefonicky, prípadne mailom na tr. učiteľku alebo mailom na školu.

• Povinnosťou zákonného zástupcu je aj bezodkladne nahlásenie karantény, ak bola žiakovi nariadená lekárom všeobecnej zdravotnej starostlivosti pre deti a dorast alebo miestne príslušným regionálnym hygienikom. Za týchto podmienok je žiak zo školy vylúčený.
  • Vstup cudzím osobám do priestorov školy je možný len s výnimkou potvrdenou riaditeľkou školy a čestným prehlásením o bezinfekčnosti danej osoby. Pod cudzou osobu sa rozumie akákoľvek iná osoba okrem zamestnanca školy, žiaka a osôb definovaných v dokumente nižšie.
  • Na komunikáciu externých osôb so školou počas úradných (stránkových) hodín odporúčame využívať distančný spôsob komunikácie (písomný, maily a pod.), prezenčný spôsob komunikácie je možný len so súhlasom riaditeľky školy za vyššie uvedených podmienok

V Prešove, 01.10.2020                                                                     PaedDr. Eva Bilišňanská

Opatrenie ÚVZ SR

Usmernenie MŠVVaŠ SR_1.10.2020