:: Olympiády, súťaže

Zelený svet 2022

Denne počúvame z rôznych zdrojov množstvo informácií o zlom stave našej planéty a o tom, ako jej môžeme pomôcť hoci aj maličkými krokmi. Jedným z nich je podporovať našich farmárov a slovenské produkty.

Súťaž Zelený svet, ktorá sa už pár rokov snaží deťom vštepovať vzťah k prírode a životnému prostrediu, na našej škole dobre poznáme. V tomto ročníku mali mladí ľudia možnosť prostredníctvom výtvarných či literárnych diel vyjadriť svoje myšlienky na tému Lokálnosť je naša budúcnosť. Traja žiaci sa rozhodli napísať literárne práce.

Do 26. ročníka súťaže prišlo 50 literárnych prác detí z celého Slovenska, porota ocenila 6 literárnych prác. Medzi nimi bola aj práca našej žiačky Emky Michelčíkovej (7.D).

Emka sa vo svojej literárnej práci venovala spomínanej podpore slovenských produktov. V rozprávaní o malej prváčke Vievien a jej mamke poukázala na fakt, že niekedy práve deti svojím prostým uvažovaním prichádzajú na to, kde robia dospelí chyby.

Našu školu svojimi textami reprezentovali ďalší dvaja žiaci 7.D triedy: Andrej Hrabovecký a Šimon Komara. Aj keď nezískali cenu, ich texty boli veľmi poučné a pútavé, takže si zaslúžia rovnako veľkú pochvalu.

Žiakom prajeme veľa tvorivých impulzov a tešíme sa, že zostávajú verní písanému slovu!

Nikola Varcholíková

Pristavila sa pri jablkách. Všetky boli obrovské, lesklé a vyzerali chutne. Aj Vivien na ne okamžite dostala chuť. Mama bez mihnutia oka vzala tie najväčšie a pobrala sa ďalej. Malá prváčka začala čítať lístok na jablkách v košíku: ,,Cena: štyri deväťdesiatdeväť. Tie sú ale drahé! Krajina pôvodu: Nov... čo? No - vý Zé -land. Nový Zéland?” Viac prečítať nestihla, lebo mama medzitým prešla do oddelenia s pečivom. ,,Mami?” ,,Áno, zlato?” žena sa na dievčatko ani nepozrela. ,,Kde je Nový Z... Zéland?” ,,Veľmi ďaleko, až za morom,” odvetila nezaujato a ďalej kládla pečivo do plastového vrecúška. ,,Aha,” zamyslela sa Vivien, ,,a prečo kupuješ jablká z ďaleka?” ,,Lebo sú krajšie.“

(úryvok z textu Čím skôr, tým lepšie od Emky Michelčíkovej, 7.D)

13.05.2022 00:00