:: Olympiády, súťaže

Výtvarná súťaž Petrohrad očami detí 2020

Jednou z mnohých inšpirácií výtvarníkov je aj architektúra. Medzi obdivovateľov veľkolepých stavieb patrím aj ja, preto sa vždy poteším výzve zapojiť sa do súťaže, v ktorej môžu žiaci zachytiť, ako vnímajú krásu mesta Petrohrad.

Začiatkom septembra primátorka mesta Lučenec PhDr. Alexandra Pivková vyhlásila  5. ročník výtvarnej súťaže „Petrohrad očami detí“ pod patronátom gubernátora mesta Sankt  Peterburgu Alexandra Dmitrijeviča Beglova. Do súťaže sa zapojilo 6 žiačok našej školy, a to Nela Vašková (4.B), Tamara Vaščáková (6.C), Ema Michelčíková (6.D), Nina Vašková (9.A), Klára Vaščáková (9.A), Hana Vorobelová (9.A). Reprezentovali sme 3 vekové kategórie. Celkove bolo do súťaže poslaných vyše 1000 prác z piatich krajín. Ocenených bolo 36 prác.

Po zverejnení mien výhercov súťaže som opäť pocítila radosť, pretože sa medzi nimi objavila aj naša žiačka, a to Hanka Vorobelová (9.A). Hanka sa do súťaže zapojila dvomi prácami, porota ocenila obidve. Pre zložitú spoločenskú situáciu bolo vyhodnotenie odložené, preto presné umiestnenie ešte nevieme, stále sme v menšom napätí.

Hanka porotu zaujala vďaka originálnosti jej prác. Nešlo iba o strohé zobrazenie nejakej stavby, jej práce obsahujú hlboké myšlienky. Prvou prácou poukázala na hodnotné výtvarné práce ukrývajúce sa v umeleckohistorickom múzeu na brehu rieky Nevy – Ermitáž. Vybrala si diela Henriho Matissa, hlavného predstaviteľa umeleckej avantgardy – fauvizmu. Postavy z obrazov si spolu s Henrim Matissom vychutnávajú farebnosť stavieb. Druhou prácou vyjadrila poctu spisovateľom, ktorí v Petrohrade vytvorili svoje hodnotné literárne diela. Medzi pamiatky Petrohradu patria domy, kde tvoril Puškin, Dostojevskij a Nabokov. Puškin pomenoval po významnej soche aj svoje dielo Medený jazdec, Dostojevksého Raskoľnikov sa k svojmu zločinu priznal na policajnej stanici, ktorá stála na Sennom námestí – neďaleko domu, kde Dostojevskij býval a tvoril. Hanka už v minulosti preukázala talent nielen vo výtvarných súťažiach, ale aj v literárnych, a ako vidíte, je to aj tým, že má prečítaných množstvo kníh, napríklad aj knihy spomenutých ruských klasikov.

Veríme, že Hanka svojimi úspechmi motivuje ďalších žiakov. Prajeme jej veľa ďalších podnetov k tvorbe!

Všetky víťazné práce si môžete pozrieť aj na stránke mesta Lučenec:

Mgr. Nikola Varcholíková

05.02.2021 00:00