:: Olympiády, súťaže

Vesmír očami detí 2022 – okresné kolo

Opustiť farbičky je niekedy pre deti ťažké, ale práve výsledky okresného kola súťaže Vesmír očami detí 2022 dokázali, že sa netreba báť nových techník a experimentovania. Jedine hľadaním nových prístupov zobrazovania môže človek zaujať aj skúsených výtvarníkov. Odborná porota v hodnotení žiackych prác síce kriticky zdôraznila, že „by bolo vhodné dať voľnosť deťom vo výtvarných technikách pri zobrazovaní vesmíru, pretože sa prejavuje absencia niektorých techník ako napríklad fotografia alebo video, land-art, modely na fotografii a pod,“ ale následne žiakov našej školy veľmi potešila, keď dodala, že „niektoré výtvarné práce očakávania splnili. V 3. kategórii bolo vidieť zastúpenie nových techník, čo bolo porotou patrične ocenené.V tomto ročníku sa tešíme naozaj veľkému úspechu, pretože z počtu 10 odoslaných prác v III. kategórií bolo ocenených až 8. Celkove sa v tejto kategórii v rámci okresu Prešov do súťaže zapojilo 92 žiakov. Najlepšie ocenené práce, ktoré zároveň postupujú do celoslovenského kola, vytvorili títo žiaci:

Sofia Dolinská (7.D),

Vanessa Kvariarová (8.C),

Emma Ligusová (8.C),

Karolína Pavlíková (8.C).

Ocenené boli aj práce ďalších žiakov: Mateja Fabiana (6.C), Márie Kušnírovej (7.D), Emy Michelčíkovej (7.D), Jany Tomkovej (8.C). Ocenení žiaci našli v rámci tematiky, ktorá sa každoročne na hodinách výtvarnej výchove objaví, nové impulzy, využili netradičné techniky, prácam sa venovali do takej miery, kým neboli spokojní so všetkými detailmi, preto si zaslúžia veľmi veľkú pochvalu. Pochvalu si, samozrejme, zaslúžia aj ďalší dvaja žiaci, ktorých práce boli do súťaže odoslané, a to Tadeáš Krigovský (6.D) a Barbora Petrušová (7.D).

Okrem žiakov 5.-9. ročníka sa do tohto ročníka zapojili aj žiaci 1. stupňa. Školské kolo pre žiakov 1. stupňa bolo vyhlásené prostredníctvom edupage, na vytvorenie prác väčšina šikovných detí využila priestor jarných prázdnin. Ich dielkam sme sa veľmi potešili. Aj v tejto kategórii získali dve žiačky pekné úspechy. Z celkového počtu 113 prác bola za najlepšiu ocenenú prácu vybraná aj práca.

Simonky Havrilovej (2.A),

ktorá postupuje do celoslovenského kola. Porotu zaujala aj práca Elišky Michálkovej (2.A), preto ju taktiež ocenila. Pochvala patrí aj ďalším 8 žiakom, ktorí sa do okresného kola súťaže svojimi dielkami zapojili: Alžbete Bereščíkovej (1.A), Patrikovi Medvecovi (1.C), Laure Današovej (1.C), Nele Michalíkovej (1.C), Alici Stašákovej (2.A), Zore Zvolenskej (2.D), Dorothee Župovej (3.B), Miriam Puzderovej (3.D).

Všetky práce žiakov si môžete pozrieť v galérii pod príspevkom. Taktiež môžete navštíviť Hvezdáreň a planetárium v Prešove, kde uvidíte výtvarné práce naživo.

Žiakom prajeme veľa ďalších tvorivých impulzov a síl!

Nikola Varcholíková

28.04.2022 00:00