:: Olympiády, súťaže

Vesmír očami detí 2021 – okresné kolo

Nekonečný. Pestrofarebný. Záhadný. Čarovný. Strašidelný... Prívlastkov, ktoré by sme mohli k slovu vesmír pridať, je veľmi veľa. To, že ide o stále nepreskúmané územie, ponúka našej fantázií obrovský priestor na jej realizáciu. Napríklad aj pomocou výtvarných výrazových prostriedkov. Pri hodnotení výtvarných prác s vesmírnou tematikou na hodinách výtvarnej výchovy máme stále k dispozícii najväčšie množstvo úplne odlišných prác. Nielen obsahovo, ale aj v rámci výberu techník. Keďže je väčšina prác naozaj inšpiratívna a zaslúžia si byť videné aj širšou verejnosťou, každoročne vyberiem potrebné množstvo a zúčastníme sa veľmi známej výtvarnej súťaže Vesmír očami detí. Začiatkom februára 2021 bol vyhlásený už jej XXXVI. ročník.

Do okresného kola sme poslali celkom 13 výtvarných prác, 4 práce v II. kategórii (žiaci 1.-4. ročníka ZŠ) a 9 prác v III. kategórii (žiaci 5.-9. ročníka ZŠ). Zúčastnili sa títo žiaci: Laura Maguľáková (2.B), Jakub Rožek (2.B), Alžbeta Klučiarová (3.A), Nela Vašková (4.B), Jakub Klučiar (5.B), Melisa Balúchová (5.C), Ema Michelčíková (6.D), Mária Kušnírová (6.D), Adam Horanič (8.A), Nina Vašková (9.A), Hana Vorobelová (9.A), Klára Vaščáková (9.A) a Ke Yu Li (9.A).

Do celoslovenského kola postúpilo celkove 5 prác, a to práca Nely Vaškovej za II. kategóriu a práce Emy Michelčíkovej, Hany Vorobelovej, Niny Vaškovej a Ke Yu Li za III. kategóriu.

Tento rok síce organizátori spomínajú nižší počet poslaných prác, avšak na základe minuloročných úspechov vieme, že sa ZŠ Kúpeľná každoročne objavuje pri viacerých ocenených prácach, takže by tohtoročné práce určite uspeli aj pri väčšej konkurencii. V rámci školského kola sme naopak dosiahli veľmi vysokú úroveň, čo je dôkazom toho, že pandémia a dištančná forma výučby nie je výhovorkou na nemožnosť vytvorenia kvalitných výtvarných prác. Svedčí o tom aj hodnotenie poroty: „...najlepšie ocenené práce (viď virtuálna prehliadka na našej webovej stránke) dosiahli veľmi dobrú úroveň v motivácii, obsahovom zameraní prác, estetickej úrovni a veľmi dobre možno hodnotiť aj technické prevedenie.“ Víťazné práce okresného kola ako aj celé vyjadrenie poroty si môžete pozrieť po kliknutí na nasledujúci odkaz: https://astropresov.sk/vysledky-okresneho-kola-vytvarnej-sutaze-vesmir-ocami-deti-2021/ Všetky poslané práce z našej školy nájdete pod týmto článkom.

Dievčatám prajeme veľa úspechov v celoslovenskom kole!

Nikola Varcholíková

24.03.2021 00:00