:: Olympiády, súťaže

Súťaž - Zdobenie vianočných stromčekov 2020

Medzi tradíciu mnohých z nás v súvislosti s prichádzajúcimi Vianocami patrí prechádzka po námestí s cieľom obdivovať vianočnú výzdobu, ktorú pre nás mesto pripravilo. Aj keď sa tento rok nemohli otvoriť vianočné trhy, potešilo nás, že sme sa ako škola mohli už druhýkrát zapojiť do súťaže o najkrajší vianočný stromček.

Organizátori sa najprv postarali o prípravu stromčekov, umiestnili ich pred Konkatedrálu svätého Mikuláša. Oproti zábavným atrakciám, ktoré sa v tomto priestore nachádzali predtým, tu stromčeky oveľa viac zapadli, poskytli okoloidúcim množstvo nápadov, ako môžu využiť nepotrebné materiály povaľujúce sa na poličkách k vytvoreniu vkusnej dekorácie.

Podmienkou bolo vytvoriť ozdoby z materiálov, ktoré sú považovane za recyklovateľné. Minulý rok sme pracovali s drevom, tento rok sme za základ ozdôb zvolili papierovú lepenku. Keďže ide o exteriér, museli sme zabrániť, aby papier prišiel do kontaktu s dažďom, preto sme lepenku dôkladne natreli akrylovou farbou. Na takto pripravené ozdoby rozličných tvarov mohli žiaci umiestniť motív podľa vlastného výberu. Niektorí zvolili vianočný stromček, iní zasa snehuliaka, mnohí sa inšpirovali vianočnými dobrotami, ďalší siahli po ornamentoch. Jedna žiačka dokonca vytvorila ozdoby, ktoré nahradili vysušené pomaranče. Samozrejme, nájde sa ešte veľa ďalších motívov. Ozdoby vyrábali na hodinách výtvarnej výchovy žiaci tretieho ročníka, ale zapojili sa aj veľmi šikovné žiačky deviateho ročníka, s ktorými sme ich nápady konzultovali prostredníctvom edupage.

Podobne to bolo aj pri samotnom zdobení. Deviatačky vytvorili základ, keďže žiaci prvého stupňa nemajú dostatočnú výšku. Na ozdoby tretiakov nechali dostatok priestoru na spodných vetvičkách. Tí prišli o troška neskôr v rámci činnosti ŠKD dokončiť naše krásne dielko.

Mgr. Nikola Varcholíková

10.12.2020 00:00