:: Olympiády, súťaže

Školské kolo – Rétorika 30.4.2019

„Storakým spôsobom môžeš jedno povedať“

Ľ. Štúr

30. apríl popoludní sa niesol u nás v duchu uvažovania,  prezentovania vlastných myšlienok i vyrozprávania  skúseností i zážitkov prostredníctvom školského kola Rétoriky.

Zúčastnili sa ho žiaci ôsmeho a deviateho ročníka. Tešili sme sa vyššiemu počtu žiakov v porovnaní s minulým rokom, čo svedčí o ich záujme „rečniť“. Súťažili v dvoch kolách, do prvého kola prišli už s pripravenou úvahou na tému, ktorú si sami zvolili, v druhom kole si pripravili v časovom rozpätí desiatich minút rozprávanie s prvkami opisu.

Komisia v zložení: p. Pappovej, p. Varcholíkovej a p. Semančíka to mala náročné, pretože všetci preukázali schopnosť rečniť nielen na už pripravenú tému, ale i na tému, ktorú si vybrali v druhom kole. I napriek tým 10 minútam si dokázali pripraviť, zoštylizovať a premyslieť si text na úrovni svojho veku.

V závere komisia zhodnotila výsledky, poukázala na niektoré chyby, ktoré sa vyskytli vo výslovnosti a s radosťou vyhlásila výsledky súťaže. Na prvom mieste sa umiestnila Andrea Ondrejová z 8.D, ktorá postúpila na regionálne kolo pripravujúce Šarišským osvetovým strediskom v Prešove. I v tomto regionálnom kole preukázala schopnosti rétora a umiestnila sa na 1. miesto. Postupuje na celoslovenské kolo konajúce sa  vo Zvolene.

Víťazke blahoželáme a držíme jej palce vo Zvolene!

Mgr. Katarína Pappová

22.05.2019 04:00