:: Olympiády, súťaže

Regionálna súťaž v rétorike 2023

„Umelcom sa treba narodiť, rečníkom sa treba stať.“ (M.M.Cicero)

Týmto výrokom sme sa nechali inšpirovať a zapojili sme sa do regionálnej súťaže v rétorike, kde si svoje sily za rečníckym pultom zmerali žiaci základných škôl z Prešovského kraja. Súťaž bola dvojkolová a súťažiaci najprv vystúpili s vopred pripravenou ľubovoľnou témou, ktorú spracovali ako úvahu. V druhom kole si museli poradiť s časovým limitom, počas ktorého museli vyjadriť svoj názor na vyžrebovanú tému. Rečníkov následne zhodnotila porota, ktorá si všímala ich originalitu, dodržanie myšlienkovej línie, presvedčivosť prejavu, prozodické vlastnosti reči, artikuláciu, spisovnú výslovnosť a veľa iných dôležitých faktorov a vlastností, ktorými by mali  mladí rečníci oplývať. Keďže umenie komunikácie a improvizácie nie je cudzie ani nášmu žiakovi Richardovi Velgosovi zo 7.D, podarilo sa mu v súťaži umiestniť na výbornom 2. mieste.

Mgr. M. Kahanovská

18.05.2023 00:00