:: Olympiády, súťaže

Olympiáda zo slovenského jazyka a literatúry 2020

Pre učiteľov slovenského jazyka je neraz ťažké presvedčiť žiaka, že všetky poznatky nadobudnuté na hodinách neskôr využije. Žiaci síce vedia poskytnúť argumenty, prečo nevyužijú napríklad rozlišovanie privlastňovacích a vzťahových prídavných mien po úspešnom ukončení štúdia v praxi, ale ich relevantnosť je už otázna. Ako by asi vyzeralo, keby nám právnik či lekár odovzdal dokument, kde by bolo namiesto Zuzkina, vážení prítomní alebo angína napísané Zuzkyna, vážený prítomný, angýna. Ovládanie slovenského jazyka je potrebné v každej oblasti ľudského života. Aj keď je nezáujem zo strany žiakov veľmi častý, vždy sa nájdu žiaci, ktorých k učeniu sa pravidiel slovenského jazyka neustále vyzývať netreba. Žiačka Hanka Vorobelová (9.A) a Evka Pullmannová (9. B) sú toho príkladom. O tom, že ovládajú výborne gramatiku, svedčí výsledok školského kola olympiády zo slovenského jazyka a literatúry, ktoré sa zrealizovalo 3.11.2020 prezenčnou formou. Súčasťou školského kola tento rok nebola ústna časť, pretože by vzhľadom na presunutie okresných kôl do online priestoru  bola veľmi zložitá organizácia súťaže, rovnako by nebolo možné posúdiť zvukové vlastnosti reči súťažiacich a využitie mimojakyzových prostriedkov.

V školskom kole obsadila 1. miesto žiačka Hana Vorobelová (9.A), na druhom mieste sa umiestnila Eva Pullmannová (9.B). Obe dievčatá dosiahli veľmi vysoký počet bodov. Hanka sa dňa 27.11.2020 zúčastnila okresného kola, ktoré sa realizovalo prostredníctvom testu na edupage. Obsadila taktiež 1. miesto a postupuje na krajské kolo.

Hanke blahoželáme a prajeme veľa šťastia!

Mgr. Katarína Pappová, Mgr. Mária Popjaková a Mgr. Nikola Varcholíková (členky komisie šk osjl)

08.12.2020 00:00