:: Olympiády, súťaže

Literárna súťaž projektu Sestry Prešovského kraja

Literárna súťaž projektu Sestry Prešovského kraja „Daj fotke príbeh“

„Hlavnou náplňou bolo spomínanie. Čím pevnejšie si uvedomoval neodvratný koniec, tým väčšmi sa zameriaval na prežívanie v jeho očiach tak jagavých chvíľ strávených s ňou a tým častejšie mu v mysli poletovali nové, zdanlivo zabudnuté spomienky. Vynárali sa preto, že sa o ne okrem ich uschovávateľa zaujímal aj niekto ďalší. Počuť ho pri rozprávaní mohol ktokoľvek, ale iba ona mu skutočne, pozorne a so záujmom po dlhej dobe prehliadania načúvala. Neprerušovala ho, precítili spolu každý okamih a starkému sa vďaka nej podarilo cenu svojich zážitkov niekoľkokrát znásobiť. Vlastne takú hodnotu už mali, no v najhorších dňoch vyplnených napätím medzi ním a synom mu ich dôležitosť unikala...“

úryvok z poviedky Teplo pohľadu od žiačky Hany Vorobelovej (9.A)

Každý mladý spisovateľ si ako námet svojich prvotín určite rád vyberá vtipné momenty, ktoré postavy v jeho textoch zažívajú so spolužiakmi, priateľmi či rodinou. Na druhej strane si dospievajúca mládež začína uvedomovať zložitejšie problémy, čoraz viac sa zamýšľa nad otázkami spojenými so zmyslom ľudskej existencie a uvažuje, čo sa stane s dušou človeka po smrti. Každý prežíva veľmi ťažko, keď ho opustí niekto blízky. Pozerať sa, ako vyhasína ľudský život, ktorý nie je možné nijakým spôsobom zachrániť, nie je ľahké pre nikoho. Povolanie zdravotníkov si preto zaslúži veľký obdiv, obzvlášť v súčasnej spoločenskej situácii, ktorá je poznačená šírením nebezpečného vírusu.

Prešovský samosprávny kraj v rámci projektu Sestry Prešovského kraja pripravil putovnú výstavu fotografií Jána Štovku, ktoré následne poslúžili ako námet pre vytvorenie literárnych textov žiakom 8. a 9. ročníka ZŠ a stredoškolákom v rámci súťaže s názvom „Daj fotke príbeh“. Spomínaný projekt pripravil PSK v súvislosti s Rokom sestier a pôrodných asistentiek, ktorý bol vyhlásený na základe 200. výročia narodenia zakladateľky a patrónky ošetrovateľstva Florence Nightingale. Fotografie zachytávajú prácu zdravotných sestier a pôrodných asistentiek v Prešovskom samosprávnom kraji, boli vytvorené v rozličných zdravotných zariadeniach. Pre organizátorov bolo najdôležitejšie, aby bol príbeh emotívny, čo na základe hĺbky vytvorených fotografií určite pre súťažiacich nebol problém. Súťaž bola vyhlásená v decembri 2020, termín uzávierky bol 19.2.2021.

Dňa 9.4.2021 vyhlásili organizátori výsledky súťaže. V tlačovej správe uviedli enormný záujem o súťaž zo strany žiakov základných a stredných škôl: „Do súťaže sa zapojilo spolu 72 škôl z Prešovského kraja - 34 základných a 38 stredných škôl. V stanovenom termíne prišlo 289 príspevkov, z toho 110 v kategórii ZŠ a 179 v kategórii SŠ.“ Poviedkou s názvom Teplo pohľadu, ktorej úryvok ste si mohli v úvode príspevku prečítať, zaujala porotu aj naša žiačka Hanka Vorobelová (9.A). V kategórii ZŠ sa dostala medzi 8 najlepších autorov a získala Čestné uznanie. Hanke srdečne blahoželáme.

Hanka nebola jediná, ktorá sa rozhodla do súťaže zapojiť. Z našej školy sme celkove odoslali tri súťažné texty, zapojili sa aj žiačky: Klára Vaščáková (9.A) a Nina Vašková (9.A). Porota zhodnotila, „že každá práca bola jedinečná či už svojou témou, spracovaním alebo osobným vkladom,“ preto patrí veľká pochvala všetkým žiačkam. Napísať literárny text si zakaždým žiada veľkú odvahu! Všetky tri texty si budete môcť prečítať v nasledujúcom vydaní školského časopisu SURFER, ktoré pre Vás pripravujeme. Máte sa na čo tešiť.

Viac o súťaži nájdete na týchto stránkach:

Nikola Varcholíková

12.04.2021 00:00