:: Olympiády, súťaže

Jašíkove Kysuce 2022

Kde sú hranice medzi zábavou a nočnou morou?

Vybrali sme sa partia piatich kamarátov k dedinskému jazeru kúsok od cesty. Bol horúci letný deň. Nemali sme nič užitočnejšie na práci, rozhodli sme sa trochu si zaplávať. Zišli sme z hlavnej cesty. Našu stúpajúcu radosť by videl aj slepý.

(Zuzana Ištoňová: Dvojičky – úryvok)

Keďže sa do literárnych súťaží na našej škole zapájame hlavne poviedkami, bola pre nás výzva zapojiť sa do celoslovenskej súťaže mladých prozaikov s názvom Jašíkove Kysuce ako stvorená.

Dobrá poviedka musí upútať nielen svojím príbehom, ale aj použitým jazykom. Aby text čitateľa nenudil, je potrebné starostlivo vyberať tie vhodné slová a na malej ploche povedať čo najviac. Z absolvovaných rozborových seminárov už niektorí žiaci vedia, že je neustále čo zlepšovať.

Takýto seminár pred pár dňami absolvovala aj Zuzana Ištoňová (9.C), ktorej text v spomínanej súťaži porota označila za najlepší v kategórii autorov od 10 do 18 rokov a udelila jej Cenu Jozefa Hnitku. Zuzka zároveň 1.12.2022 v Čadci, na slávnostnom vyhodnotení súťaže, prevzala ocenenia ďalším dvom žiakom našej školy, a to Eme Michelčíkovej (8.D) a Andrejovi Hraboveckému (8.D), ktorí získali čestné uznanie.

Zuzka sa rozhodla podeliť so svojimi pocitmi aj s ostatnými:

V prvom rade je to obrovská skúsenosť, ktorú si veľmi vážim. Nikdy som nijakú súťaž nevyhrala a počuť, že sa moja poviedka niekomu zapáčila, bolo úplne zvláštne. Veľmi ďakujem odbornej porote, že ju vybrali ako jednu z najlepších. Absolvovala som  aj časť programu, pri ktorej som sa poriadne zapotila. Musela som hovoriť pred odbornou porotou a publikom nie raz, ale dvakrát. Okrem super skúseností ma čakalo aj veľa stresu. Naozaj dúfam, že nebolo počuť východniarsky prízvuk. Ukázalo sa, že som vyhrala súťaž v kategórii 10-18 a v celej súťaži ma predbehla iba jedna slečna, ale ona súťažila v 18-35. Hlavne chcem spomenúť dôležitosť súťaže, keďže tam so mnou boli vysokoškoláčky. To môjmu stresu nepomohlo. Celkovo to hodnotím veľmi dobre.

Všetkým oceneným autorom srdečne gratulujeme ku krásnemu úspechu!

Nikola Varcholíková

06.12.2022 00:00