:: Olympiády, súťaže

Detská rozprávková Žilina 2022

Výrok, že rozprávky sú iba pre malé deti, nie je určite správny. Pôvod tohto žánru hovorí o presnom opaku. Po rozprávke by mal aspoň raz za čas siahnuť každý, aby sa skrz text dozvedel niečo o svojich predkoch, preniesol sa do magických svetov, nazrel na problém primitívnejším spôsobom, akým to robia postavy prostých ľudí odkázaných samých na seba. Popasovať sa s daným žánrom čo sa týka vlastnej tvorby vôbec nie je ľahké. Aby prišiel autor s niečím novým, musí zabudnúť na klišéovité formulky Kde bolo, tam bolo...A čo sa nestalo....Žili šťastne až do smrti. Musí im vdýchnuť nový impulz, ktorý presvedčí čitateľa, že idú s novou dobou.

S tým nemá problém naša žiačka Emka Michelčíková (8.D), ktorá už druhý rok po sebe získala ocenenie v súťaži Detská rozprávková Žilina. V tomto roku sa jej podarilo obsadiť krásne 1. miesto v 2. kategórii. Vyhodnotenie súťaže sa uskutočnilo 2.12. 2022 v Žiline. Emka sa so svojimi pocitmi z vyhodnotenia s Vami podelila:

Vyhodnotenie súťaže Rozprávková Žilina bolo podľa mňa veľmi príjemné. Konalo sa v kaviarni kníhkupectva Artforum, na Mariánskom námestí. Vyhlasovania cien sa zúčastnila jedna z porotkýň, Katarína Mikolášová, druhá zase poslala zaujímavé video s ohodnotením každej práce, ktoré bolo premietnuté počas akcie. Neskôr bola možnosť sa opýtať pani Mikolášovej, detskej spisovateľky, na jej prácu či názor na víťazné poviedky. Okrem poukážky sme dostali aj pekne ilustrovaný zborník. Z celého vyhodnotenia mám veľmi dobrý pocit.

Emke gratulujeme!

Nikola Varcholíková