:: Olympiády, súťaže

Cesty za poznaním minulosti 2020

Určite každý žiak počul neraz od učiteľa dejepisu frázu, že potrebujeme poznať naše dejiny, aby sme sa snažili v živote neopakovať chyby, na ktoré doplatilo v minulosti veľa ľudí, naopak, aby sme sa snažili pri každej príležitosti prejaviť našu ľudskosť a pomáhať, keď je to v našich silách.  Udalosti, ktoré mali nepríjemné dôsledky pre ľudstvo si každoročne pripomíname počas významných dní. Podobne sme tak urobili, keď sme objavili výzvu Múzea SNP v Banskej Bystrici na zapojenie sa do celoslovenskej literárnej a výtvarnej súťaže Cesty za poznaním minulosti 2020. Na základe tém, ktoré nám ponúkli, sme sa so žiakmi podelili o rôzne zážitky súvisiace s príbehmi ľudí, ktorí vojnu zažili, o naše predstavy, aké podoby môže mať šťastie, vyjadrili sme naše predstavy, ako by mohol vyzerať svet o 50 rokov. Aj keď sme niekedy mali v očiach slzy, s výslednými prácami sme boli spokojní a nadobudli sme pocit zadosťučinenia, pretože život sa môže zmeniť iba vtedy, ak sa budeme vyjadrovať aj k týmto závažným témam. Snahu žiačky Hanky Vorobelovej (9.A) ocenila aj odborná porota, ktorá jej za výtvarnú prácu na tému „Ako sa bude žiť ľuďom o 50 rokov“ udelila 2. miesto v 2. kategórii. Prácu si môžete pozrieť aj Vy. Veríme, že vás inšpiruje.

Hanke blahoželáme!

Mgr. Nikola Varcholíková