:: Olympiády, súťaže
Naši žiaci sa v uplynulom období zúčastnili celoslovenskej súťaže usporiadanej Štátnou ochranou prírody SR pod názvom: Jarné príbehy z prírody. Úlohou žiakov bolo namaľovať alebo nakresliť obrázok s tematikou súvisiacou s flórou alebo faunou, ktorý by súčasne vyjadroval ich lásku k prírode a teda aj nutnosti jej ochrany. Obrázok mal byť sprevádzaný stručným autorským príbehom žiakov zachytávajúcim vyobrazenú maľbu, či koláž. Cieľom súťaže bolo pozdvihnúť povedomie nevyhnutnej starostlivosti o prírodu v radoch budúcej generácie a šíriť lásku k prírode a jej obyvateľom.
Mgr. Peter Mašika
koordinátor environmentálnej výchovy
Nejedeného žiaka počas nekonečne sa vlečúcej vyučovacej hodiny prepadla neznesiteľná chuť na niečo pod zub. Väčšinou na niečo poriadne sladké. Vtedy myseľ dieťaťa dokáže pospájať obľúbené sladkosti do nekonečných možných kombinácií.
Nikola Varcholíková
Deti z 9. oddelenia majú predstavu o tom, čo sa deje s našou planétou Zem, čo spôsobuje klimatickú zmenu, aké sú jej príčiny ale aj dôsledky. Zapojili sme sa do výtvarnej súťaže „Pre lepšiu budúcnosť Zeme“.
Našou úlohou bolo stvárniť záchranu planéty Zem alebo proces, ktorým sa k tomu vieme spoločne dopracovať. Verím, že v súťaži budú výtvarné práce detí ocenené, nakoľko mali mnoho zaujímavých a kreatívnych nápadov. Som presvedčená, že sa tiež vzájomne inšpirovali a zobrali si príklad aj jeden od druhého, ako chrániť našu planétu Zem.
Vychovávateľka: Bc. Lucia Vardžiková
Fantázia detí niekedy nepozná hranice. Veľmi pestro s ňou dokážu pracovať najmä vtedy, keď potrebujú vymyslieť výhovorku, prečo nesplnili úlohu, ktorú od nich rodičia či učitelia vyžadovali. Škoda, že to je s fantáziou horšie na hodinách výtvarnej výchovy a literatúry. Učitelia často počúvajú frázy: „nemáme nápady“, „nám sa nechce“, „nedá sa“, „nejde to“ a pod. Pritom je toľko možností stvárnenia daných tém! Ešte že sa na našej škole nájdu žiaci, ktorí sa nenechajú úplne pohltiť svetom reálnym, v ktorom je všetko presne určené, a sú si vedomí, že svet fantázie je pestrofarebný ako dúha.
Nikola Varcholíková
Hovorí sa: „Kto hľadá, nájde!“ Niekedy je hľadanie jednoduché, inokedy veľmi zložité.
Jednou z možností tematického zamerania mladých autorov, ktorí sa rozhodli prispieť svojím textom do súťaže Literárne Košice 2021, bolo najmilšie miesto na svete. Každý mladý človek určite pozná miesta, ktoré sa v jeho vnútri zapísali o čosi viac ako ostatné. No môže sa stať, že napriek tomu ani jedno nenesie prívlastok v superlatíve, pretože najmilšie miesto stále dotyčný hľadá. Proces hľadania sa vo svojom texte rozhodla zobraziť žiačka našej školy Hanka Vorobelová (9.A).
Hanke blahoželáme a prajeme veľa nových podnetov k tvorbe!
Nikola Varcholíková
Častým snom mladých chlapcov je byť kozmonautom. Vlastnosti, ktoré musí kozmonaut mať, v nás vyvolávajú obdiv. Opustiť istoty, ktoré nám Zem ponúka, nedokáže hocikto. Ide predsa o nepoznané územie, ktoré môže človeka prekvapiť napriek výskumom, ktoré sa realizovali dlhé roky. Pre každého pozemšťana je v tomto smere určite hrdinom prvý človek vo vesmíre Jurij Gagarin. Od jeho letu uplynulo nedávno 60 rokov.
Ninke blahoželáme a prajeme veľa ďalších úspechov!
Nikola Varcholíková
15. ročník medzinárodnej výtvarnej súťaže „ Záhrada plná krásy, láskavosti a radosti “ na tému „Jarné prebudenie“
Nálada človeka závisí od množstva faktorov. Jedným z nich je počasie. Na Slovensku to máme pestré, keďže patríme do pásma, v ktorom sa striedajú 4 ročné obdobia. Na jednej strane nám to dovoľuje nájsť si obľúbené aktivity, ktoré môžeme prispôsobiť jednotlivým zmenám. Avšak teplomilní ľudia sa vôbec netešia na príchod zimy a vychádzajú von pri každom náznaku hrejivých slnečných lúčov, ktoré prebúdzajú púčiky kvetov. Ľudia obľubujúci chladnejšie počasie by zas vymenili rozkvitnuté stromy za zasnežené kopce.
Nikola Varcholíková
Dňa 20.4.2021 sa uskutočnilo okresné kolo 55. ročníka Biologickej olympiády v kat. D. Našu školu reprezentovala Karolína Novická zo 7.C, ktorá sa umiestnila na 1.mieste a Šimon Komara zo 6.D, ktorý sa umiestnil na 3.mieste.
Srdečne blahoželáme
RNDr. J. Toderišková, PaedDr. Miroslav Leščinský
Dňa 29. marca 2021 sa online formou prostredníctvom portálu Edupage uskutočnil 30. ročník Krajského kola Olympiády francúzskeho jazyka (KK OFJ), na ktorom sa zúčastnili aj žiačky našej školy. Aj napriek dlhodobo prebiehajúcej dištančnej forme vyučovania nestratili elán vzdelávať sa a realizovať v rôznych školských aktivitách. Svoje vedomosti a nadšenie pre francúzštinu preukázali v oblastiach počúvania, čítania a písania s porozumením z tém každodenného života.
Mgr. Beáta Papugová
Literárna súťaž projektu Sestry Prešovského kraja „Daj fotke príbeh“
„Hlavnou náplňou bolo spomínanie. Čím pevnejšie si uvedomoval neodvratný koniec, tým väčšmi sa zameriaval na prežívanie v jeho očiach tak jagavých chvíľ strávených s ňou a tým častejšie mu v mysli poletovali nové, zdanlivo zabudnuté spomienky. Vynárali sa preto, že sa o ne okrem ich uschovávateľa zaujímal aj niekto ďalší. Počuť ho pri rozprávaní mohol ktokoľvek, ale iba ona mu skutočne, pozorne a so záujmom po dlhej dobe prehliadania načúvala. Neprerušovala ho, precítili spolu každý okamih a starkému sa vďaka nej podarilo cenu svojich zážitkov niekoľkokrát znásobiť. Vlastne takú hodnotu už mali, no v najhorších dňoch vyplnených napätím medzi ním a synom mu ich dôležitosť unikala...“
úryvok z poviedky Teplo pohľadu od žiačky Hany Vorobelovej (9.A)