:: Olympiády, súťaže

13.2.2024 sa uskutočnilo Okresné kolo Biologickej olympiády v kategórii C. Základnú školu Kúpeľná 2 reprezentoval Branislav Breza z 8.C, ktorý získal vo svojej kategórii 2. miesto a postúpil do krajského kola.

6. 2. 2024 sa uskutočnilo školské kolo  Biologickej olympiády v kategórii E v odbornosti zoológia. Úspešnou riešiteľkou bola Veronika Oboňová z 8.C a postúpila do krajského kola.

Postupujúcim srdečne gratulujeme!

PaedDr. Miroslav Leščinský

V mesiaci október sa naša škola zapojila do výzvy: Zber šípok spoločne s LESMI SR.

Do zberu sa zapojili žiaci I. a II.stupňa. Cieľom výzvy bolo motivovať žiakov a ich rodinných príslušníkov tráviť čo najviac času v prírode, a tým podporovať návrat k tradíciám a aktivitám, ktoré boli donedávna úplne bežnou súčasťou života. Spoločne sa vyzbieralo 321 472 gramov šípok. Pre našu školu sme získali 160,74 eur. Máme aj 8 žiakov, ktorí nazbierali viac ako 10 kg šípok a obdržali od Lesov SR darčeky. Ďalších 60 zberačov dostalo malú pozornosť a veľké poďakovanie za zapojenie sa do zberu. Všetkým žiakom, ktorí prispeli na dobrú vec a strávili príjemný pobyt v prírode s rodinou, srdečne ďakujem.

S pozdravom koordinátorka projektu Mgr. Beáta Karašová...

Pavol Országh Hviezdoslav, slovenský básnik, dramatik, prekladateľ, oslovil svojou tvorbou širokú verejnosť. Súťaž Hviezdoslavov Kubín nesie názov podľa jeho rodiska.

20. februára sa žiaci zúčastnili súťažnej prehliadky v umeleckom prednese poézie a prózy. Prostredníctvom literárnych textov a vlastného rečového prejavu vyjadrili svoje pocity, záujmy, názory a postoje. Preukázali šikovnosť v správnom využívaní výrazových prostriedkov, prozodických vlastnosti reči a udržiavaní kontaktu s publikom.

Mgr. Júlia Gaľanová, Mgr. Gabriela Matisová, Mgr. Andrea Prčíková

V tomto školskom roku sa 22. novembra naši žiaci zúčastnili školského kola olympiády z francúzskeho jazyka v kategóriách A1 a B1, kde si zmerali sily v štyroch základných oblastiach: počúvania a čítania s porozumením, písomného a ústneho prejavu.

Mgr. Beáta Papugová

Škrabošky boli od dávnych čias považované za magické masky na karneval. Stačí Vám škraboška ako doplnok ku plesovým šatám alebo inému karnevalovému oblečeniu a hneď vykúzlite vo svojom okolí magickú inkognito situáciu, koho tvár sa asi pod škraboškou nachádza.

Jednoduché či zdobené kamienkami, glitrami a perím vo veselých farbách či pre deti alebo dospelých sú ideálne na ples, karneval alebo fašiang. Viazaním na stužky pohodlne sadnú na každú tvár.

Súťaž prebiehala na pôde školy, ktorej úlohou bolo zapojiť žiakov prvého stupňa ZŠ Kúpeľná a prebudiť tvorivé vnímanie žiakov a chuť iniciatívy vo fašiangovom období. Vyhodnotenie prebiehalo počas karnevalovej slávnosti.

PhDr. Anna Hyrjová

Piateho februára 2024 sa uskutočnilo Okresné kolo Dejepisnej olympiády v kategóriách C, D, E, F (6. – 9. ročník), v ktorej súťažili aj naši talentovaní žiaci. Základnú školu Kúpeľná 2 reprezentovali v kategórii F Gregor Fejerčák – 6. B a Daniel Luterán – 6. B, ktorý získal vo svojej kategórii 2. miesto. V kategórii E to bola Anastasia Kopytko – 7. A a Nina Čeremšáková – 7. A, ktorá z prvého miesta postupuje do Krajského kola. Rovnako v kategórii D budeme mať zástupcu na Krajskom kole olympiády, pretože Branislav Breza – 8. C získal 1. miesto, v tejto kategórii nás tiež reprezentovala Veronika Oboňová. Najskúsenejšími boli deviataci v kategórii C, kde Adam Daniška – 9. B získal 4. miesto a Ema Michelčíková – 9. D – 5. miesto. V tomto ročníku si otestovali vedomosti zo slovenských i svetových dejín a v monotematickej časti to boli hrady a zámky Slovenska.

Postupujúcim do Krajského kola, ktoré sa uskutoční 19. 4. 2024, srdečne gratulujeme!

Mgr. S. Krajňáková., Mgr. B. Papugová

Mesiace september a október ponúkli nádejným mladým spisovateľom našej školy hneď niekoľko možností, ako sa so svojou tvorbou podeliť a získať aj nejakú spätnú väzbu. Je už peknou tradíciou zapojiť sa do súťaží: Literárna Senica Laca Novomeského, Gorazdov literárny Prešov a Jašíkove Kysuce.

Nikola Murinová

Dňa 1.12. 2023 sa pod organizačnou taktovkou Zväzu Rusov Košice konalo v našom meste Prešov krajské kolo 18. ročníka súťaže v prednese ruskej poézie a prózy Ruské slovo. Tejto súťaže sa po prvýkrát zúčastnila aj žiačka našej školy, Zoja Vozárová. Napriek tomu, že Zojka je žiačkou prvého ročníka, a teda sa s ruským jazykom ako vyučovacím predmetom ešte doposiaľ nestretla, obsadila v prednese poézie 2. miesto. Srdečne blahoželáme!

Veľká vďaka patrí organizátorom súťaže a taktiež našej kolegyni, Mgr. Juliáne Vozárovej, PhD.,  ktorá svoju dcéru Zojku na súťaž poctivo pripravovala, o čom svedčí aj Zojkin nádherný úspech.

PaedDr. Miroslava Chovancová

Každoročne na našej škole poctivo organizujeme predmetové olympiády a sme radi, že záujem žiakov o účasť neklesá ani v Olympiáde v ruskom jazyku. Aj v tomto školskom roku žiaci absolvovali písomnú časť olympiády, zloženú z počúvania s porozumením, čítania s porozumením a kulturologického testu. Najúspešnejší z nich následne postúpili do ústnej časti, v ktorej ich čakala úloha opisu obrázka a voľný rozhovor na zadanú tému.

Vyučujúce ruského jazyka

Našu školu v okresnom kole reprezentovali traja žiaci, ktorí súťažili v teoretickej a praktickej časti olympiády.

V kategórii A sa umiestnili M. Kozák a M. Vrábeľ (obaja 9.B) na 6. mieste.

V kategórii B sa umiestnil F. Kamenický (7.C) na 4. mieste.

Žiakom srdečne blahoželáme a prajeme veľa ďalších úspechov.

Mgr. Lukáš Sidorjak