Záver školského roka 2023/2024

:: Olympiády, súťaže

Pripomínať si, že niekedy bolo horšie a mali by sme si vážiť všetko to, čo teraz máme, je potrebné aj na hodinách výtvarnej výchovy a literatúry.

S originálnymi dielami sa žiaci znova zapojili do súťaže Cesty za poznaním minulosti 2024, ktorú organizuje Múzeum SNP v Banskej Bystrici.

Z úspechov žiakov sa veľmi tešíme. Gratulujeme!

Nikola Murinová

Na hodinách výtvarnej výchovy sme sa ako každý rok venovali s niektorými triedami grafickej tvorbe. Pár žiakov sa na základe výborného ovládania danej techniky rozhodlo zapojiť so súťaže Szabóov grafický Lučenec a popasovať sa s témou BÁSEŇ.

Výsledky súťaže nás potešili. Žiačka Radoslava Radvanská (6.C) získala za svoju prácu odmenu v IV. kategórii. Žiačka Ema Michelčíková (9.D) zopakovala svoj úspech z minulého roka a opäť získala II. miesto v V. kategórii. Žiačka Veronika Oboňová (8.C) získala v rovnakej kategórii odmenu.

Vyhodnotenie v Lučenci je každoročne na vysokej úrovni, takže sme si ho 17.6.2024 poriadne užili!

Dievčatám prajeme veľa ďalších tvorivých síl!

Nikola Murinová

Ovládať remeslo je v každej dobe určite výhodou. Výslednému produktu, či už ide o keramiku, dekoráciu, oblečenie, predchádzajú úvahy, diskusie, nákresy.

Naša žiačka Daniela Beňová (9.A) sa aj v tomto šk. roku zahrala na módnu návrhárku a do súťaže Talent umenie kumšt vytvorila návrh spoločenských šiat. Vykreslila si čestné uznanie. Určite mi dáte za pravdu, že v takýchto šatách by dievčatá na plese určite zažiarili.

Prajem veľa ďalších nápadov!

Nikola Murinová

Dobrému rečníkovi nestačí dar reči, musí dokázať rozprávať vždy k veci, používať správne argumenty, vystupovať za každých okolností, pred akýmkoľvek publikom, v rôznorodom priestore, bez zbytočných a nefunkčných gest, suverénne, aby divák nemal pocit, že má trému a strach.

Nikola Murinová

Na výsledky niektorých súťaží si musíme počkať troška dlhšie, keďže čítanie súťažných príspevkov porotou vyžaduje veľa času, navyše sa okrem poroty rozhoduje aj verejnosť. Aj keď sme poviedky poslali ešte v decembri 2023, slávnostné vyhodnotenie nás čakalo 6.6.2024. Naša žiačka Ema Michelčíková  (9.D) získala v súťaži Slovo 2023 krásne 1. miesto v III. kategórii a cenu verejnosti.

Nikola Murinová

Dňa 12.6.2024 sa v Parku kultúry a oddychu v Prešove konalo krajské kolo 32.ročníka speváckej súťaže v interpretácii slovenskej ľudovej piesne Slávik Slovenska. Súťažilo sa v troch kategóriách.

V I. kategórii našu školu reprezentovala Zoja Vozárová z 1.A triedy. Získala diplom za udržiavanie kultúrnych tradícií.

Blahoželáme a želáme veľa speváckych úspechov!

Mgr. Lenka Michaliková

Dňa 29.5.2024 sa na našej škole uskutočnila ústna časť Olympiády z anglického jazyka pre 4.ročník. Ústnej časti predchádzala písomná časť, ktorej sa zúčastnilo 25 žiakov. Na základe testu postúpilo do ďalšieho kola 7 najlepších. Na ústnej časti sa štvrtáci popasovali s opisom  obrázka, čo statočne zvládli. Traja najšikovnejší si domov odniesli krásne diplomy.

1.miesto: Timotej Filip Vinjar, 4.B

2.miesto: Zora Zvolenská, 4.D

3.miesto: Olívia Onofrejová, 4.A

Congratulations to the winners a všetkým zúčastneným ďakujeme za účasť.

Vyučujúce ANJ

Dňa 12. 02. 2024 sa na Základnej škole na Kúpeľnej ulici v Prešove uskutočnil 5. ročník zábavno-vedomostnej súťaže JASPO, a to v piatich cudzích jazykoch – anglický jazyk, nemecký jazyk, ruský jazyk, francúzsky jazyk a španielsky jazyk. Ako zvyčajne, súťaž sa konala pod záštitou primátora mesta Prešov – Ing. Františka Oľhu.

V mesiaci apríl sa uskutočnili okresné kolá Matematickej olympiády v kategóriách  Z6 – Z8.

Najúspešnejšími riešiteľmi boli žiaci : Damián Fogaš z 7. C triedy, ktorý obsadil 2. miesto, Matúš Lazorčák z 7. A triedy 6. – 9. miesto, Tomáš Vaculčiak z 8.C triedy 6. – 7. miesto a Matej Fabián z 8.C  triedy 8. miesto.

Šimon Komara z 9. D triedy reprezentoval veľmi úspešne   našu školu v krajských kolách  až v troch kategóriách : Z 9  pre základné školy a B, C pre stredné školy .

Jeho umiestnenia sú výborné : kategória Z9  1. miesto

Kategória B    3. miesto

kategória C     2. – 3. miesto

Vďaka patrí p. uč. PaedDr. M. Leščinskému, ktorý Šimona na súťaže pripravoval.

Gratulujeme!

RNDr. Jana Toderišková

Ríšo Velgos (8.D) nás na okresnom kole HK presvedčil, že je výborným recitátorom. Dňa 14.5.2024 navyše dokázal, že je aj skvelým rečníkom.

Súťaž v rétorike je veľmi náročná. V prvom kole musí rečník predstúpiť pred kolegov a odbornú porotu s vopred pripravenou úvahou, v druhom kole musí preukázať, že mu nerobí problém ani improvizácia. Tému si vytiahne priamo pred porotu a na prípravu má iba 15 minút. Rišo obe kolá zvládol na jednotku, získal 1. miesto v II. kategórii a postup na celoštátne kolo súťaže Štúrov Zvolen 2024.

Gratulujeme mu k úspechu a držíme palce vo Zvolene!