:: Školský rok 2024/2025
Svetový deň chrbtice pripadá na 16. októbra, avšak dôležitosť starostlivosti o chrbát si treba pripomínať celoročne. V tento deň, 16.10.2024, nás navštívili študenti Strednej zdravotníckej školy. Ich návšteva mala za cieľ predstaviť "školu chrbta" a vzdelávať žiakov 7. ročníka o zásadách správnej starostlivosti o chrbát. Študenti oboznámili žiakov s pravidlami správneho držania tela, ako aj s cvičeniami na správne sedenie a státie.
Všetkým zúčastneným patrí srdečné poďakovanie.
PaedDr. Miroslav Leščinský
Turistické stredisko Tatranská Lomnica je bohaté na históriu a tradície ktoré láka návštevníkov po celý rok. Preto sa aj žiaci 4.A a 4.C triedy vybrali do srdca Vysokých Tatier -Tatranskej Lomnice. Hotel Tulipán sa na 5 dní od 7.10. do 11.10. 2024 stal dočasným domovom pre 38 žiakov. Pani učiteľky sa postarali o bohatý program.
Pri príležitosti slávenia Svetového dňa duševného zdravia sme sa rozhodli prispieť k jeho oslavám na našej škole aj tým, že sme svoj zovňajšok každý deň minulého týždňa zaodeli do jednej zo symbolických farieb. Pondelková biela farba symbolizovala čistotu našich myslí a poriadok, ktorý je pre harmonický život dôležitý. V utorok prevládala šťastie reprezentujúca oranžová farba a v stredu nám do duší priniesla nádej zelená. Štvrtková žltá rozjasnila chodby školy ako jasné slnečné lúče. Piatková modrá zakončila náš farebný týždeň a s pokojným úsmevom na perách sme sa odobrali na víkend.
PaedDr. Miroslava Chovancová
V dňoch 10.10. a 11.10.2024 prevládal na našej škole čulý pohybový ruch. V týchto dňoch sa žiaci 3.ročníkov zúčastnili testovania pohybových predpokladov. Testovaní boli v týchto disciplínach: výdrž v zhybe nadhmatom, opakovaná zostava s tyčou, ľah a sed, skok do diaľky z miesta, kotúľanie 3 lôpt, člnkový beh 4x10 metrov, viacstupňový vytrvalostný beh na 20 metrov, vlajková naháňačka.
Žiaci sa veľmi snažili podať, čo najlepší výkon. Povzbudzovali sa navzájom a výborné výkony odmenili potleskom.
Zapísali: učiteľky 3.ročníkov
Žiaci 7. - 8. ročníka sa zúčastnili inšpiratívneho projektu podporeného z Fondu na podporu umenia pod názvom DNES SI DÁME KLASIKU A JAZZ v kine Scala v Prešove.
Koncert pre žiakov našej školy bol zameraný na spájanie dvoch hudobných žánrov. Klasickej hudby a jazzu, unikátnym spôsobom. Organizátorom projektu bolo občianske združenie DamaArt.
V programe zazneli skladby klasicistických skladateľov (J. Haydna, W. A. Mozarta), ale aj ich úpravy pre nástrojové obsadenie sláčikového kvarteta a jazzového tria. Známe jazzové zoskupenie AMC trio z Prešova a jeho autorská tvorba vynikla v úprave sláčikového kvarteta LenArt z Košíc. Príprava na koncert bola netradičná. Spolu so žiakmi sme podľa priloženého nákresu s grafickými znakmi nacvičili úvod z 1. časti Mozartovej serenády Malá nočná hudba spôsobom hry na tele. Na koncerte mali žiaci možnosť hrať spolu s orchestrom. Koncert bol sprevádzaný digitálnou projekciou a moderátorkou z prešovského konzervatória.
Účinkujúci: AMC trio - Peter Adamkovič - klavír, Martin Marinčák - kontrabas, Stanislav
Cvanciger - bicie, Samuel Marinčák – gitara, Adrián Harvan - dirigovanie, saxofón, flauta.
LenART - sláčikové kvarteto tvoria členovia Štátnej filharmónie Košice.
Netradičný koncert sa žiakom a pedagógom veľmi páčil. Do budúcnosti si prajeme viac podobných projektov a umenia pre školy.
Mgr. Lenka Michaliková
Pestrá jeseň zavítala aj do našej Základnej školy na Kúpeľnej ulici v Prešove. Čarokrásne premenila triedy a chodby svojimi jesennými farbami...
Zapísali: Vyučujúce 1. stupňa
Prvý októbrový týždeň patril zaujímavej exkurzii v Archeoskanzene v Nižnej Myšli. Prvé kroky viedli žiakov 6. ročníka do Myšľanského obecného múzea, kde absolvovali komentovanú prehliadku o archeologických vykopávkach v tejto lokalite. Naši predkovia tu po sebe zanechali mnohé stopy, ktoré sú zdrojom informácií o civilizáciách, čo kedysi obývali túto časť Európy. Archeologické pamiatky po najstarších obyvateľoch chotára dnešnej Nižnej Myšle sa našli na kopci Skalka nad Olšavou, na blízkych Konopiskách, na Várhegy a na Alameneve. Ide o kamenné štiepané nástroje, čepele, ich zlomky a úštepy z poslednej doby ľadovej. Na území pri dnešnej Nižnej Myšli, medzi rokmi 1800 až 1700 pred Kristom bola založená opevnená osada. Na jej vybudovanie si vybrali strategicky výhodné miesto – plochú južnú časť vyvýšeniny Várgehy. V blízkosti osady bolo založené aj pohrebisko s kostrovým spôsobom pochovávania. Do dnešných dní sa tam preskúmalo vyše 800 hrobov, iba v dvoch prípadoch išlo o hroby žiarové. Nájdené artefakty dokumentujú vysokú životnú úroveň a technologickú zručnosť vtedajších obyvateľov opevnených osád. Vedeli vyrábať dokonalé nástroje, ozdoby aj zbrane z kameňa, kosti, parohoviny i dreva. Všetky nájdené artefakty si mohli žiaci pozrieť priamo v múzeu a ďalej pokračovali do Archeoskanzenu, kde prešli miestami kde prebiehali vykopávky, pozreli si repliky palisád, domu aj obetnej jamy. Žiakom sa exkurzia veľmi páčila.
Mgr. Slávka Krajňáková, MBA
Pekné slnečné popoludnie sme využili na privítanie prvákov v našom školskom klube. Úvod patril tanečnému vystúpeniu dievčat z 11. oddelenia. Po tanečných kreáciách nasledovala súťaž pre deti prvých ročníkov, v ktorej museli preukázať svoju rýchlosť a šikovnosť. Po celom školskom dvore boli ukryté guličky so sladkou odmenou. Na záver sme si všetci spoločne zatancovali. Diskotéka vyčarila úsmev na tvárach detí a všade bolo cítiť dobrú náladu.
Za kolektív ŠKD Adela Kručayová
Na našej ZŠ Kúpeľná sme opäť privítali našich milých seniorov zo Sabinovskej ulice.Našim cieľom bolo spoločné tvorenie z rôznych prírodných materiálov. Prostredníctvom interaktívnej tabule sme si najskôr zahrali pexeso so zvieratkami. Pri hre sa striedali deti aj seniori. Precvičili sme pamäť, pozornosť a sústredenosť. Neskôr sme maľovali, strihali a lepili. Vytvorili sme nádherných ježkov s listami. Deti si so seniormi rozumeli, navzájom si pomáhali a spolupracovali. V skupinách prevládala príjemná atmosféra. Vyskúšali sme si aj zvuky zvierat. Fúkaním do spojených dlaní sme napodobnili zvuk sovy aj kukučky. Z prác sme vytvorili výstavku, ktorá bola našou spätnou väzbou, ruka v ruke s pozitívnou klímou v triede. Nechýbala aj sladká odmena. Tešíme sa na ďalšie stretnutie, naši milí seniori! Ďakujeme.
Vychovávateľka Mgr. Martina Fecková a deti z 2.C
Dňa 25. a 26. septembra sa deti z 2., 3. a 4. oddelenia zúčastnili exkurzie v hasičskej stanici. Hasiči nám predstavili svoju techniku, výstroj a ukázali nám aj rýchly spôsob, ako sa spúšťajú po tyči, keď vyrazia pomáhať ľuďom v núdzi. Mali sme možnosť pozrieť si hasičské vozidlá zblízka a dokonca sme si vyskúšali ich prilby. Rozprávali sme sa o rôznych typoch zásahov a deti sa dozvedeli, čo všetko práca hasiča zahŕňa.
Počas celej exkurzie boli deti veľmi aktívne, kládli množstvo otázok a nadšene počúvali výklad. Z tejto návštevy si odniesli veľa nových zážitkov a vedomostí.
Ďakujeme hasičom za zaujímavé a inšpiratívne popoludnie.
Vychovávateľky ŠKD