:: Školský rok 2023/2024

Hoci je už Veľká noc za nami v Školskom klube detí sme si ju predsa len ešte trocha pripomenuli. Slniečko nám krásne hrialo, a tak sa deti mohli zabaviť pri hľadaní veľkonočných vajíčok a zajačikov. Úlohou bolo nájsť ich čo najviac. Na tajnom mieste sa skrývala aj sliepočka s kuriatkami, ktorú šikovne našiel a zároveň získal špeciálnu odmenu Dávid Ferenc zo 6. oddelenia. Hoci vyhrať mohlo iba jedno oddelenie, ani ostatné neodišli naprázdno a každé získalo malú drobnosť na pamiatku. Víťazom tejto veselej vajíčkovej lúky sa nakoniec stalo 9. oddelenie. Srdečne blahoželáme.

Mgr.Ľ. Krištofová

Bolo že to radosti, dojatia a veľkého potešenia, keď naši prváci v mesiaci marec navštívili so školskou knihovníčkou školskú knižnicu. Plní očakávania, čo všetko musia zvládnuť, aby sa stali čitateľmi školskej knižnice. Nakoniec stačilo prečítať zopár slov z básničky Do školy od Ľudmily Podjavorinskej a napísať svoje meno na čitateľský preukaz. Všetci prváci to zvládli bez problémov a pri odchode zo školskej knižnice si niesli čitateľský preukaz, aby sa ním popýšili svojej triednej učiteľke. Všetkým novým čitateľom srdečne blahoželá a už teraz sa na nich v školskej knižnici každý utorok teší ...

Školský knihovník

Lyžiarsky výcvikový kurz bol uskutočnený formou 5-dňového pobytového zájazdu v krásnom prostredí Štrbského Plesa v Hoteli Panoráma. Zúčastnilo sa ho 69 žiakov 7.A,B,C triedy pod vedením inštruktorov lyžovania. Mgr.Milej, Mgr.Blahovského, Mgr.Zánovej, Mgr.Hantákovej, Bc.Smolára, Bc.Sukovského. O voľnočasové aktivity sa starala Mgr.Goliašová. Na zdravie dohliadala zdravotná sestra Ľudmila Magačová.

Mgr.Zuzana Milá

vedúca LVK

Mesto Prešov pozvalo deti našej Základnej školy, Kúpeľná 2 v Prešove do priestorov mestského úradu s programom k Veľkej noci. Deti si pre občanov a seniorov mesta Prešov pripravili bohatý kultúrny program. Po spoločnom predstavení a zvítaní sme seniorom zaspievali aj zarecitovali. Náš šikovný prvák Janko im zahral na flaute. Anička, Miško a Klára zaspievali. Spoločne sme im zatancovali tanček o jarných kvetoch. Nakoniec Viktor a Tomáško dievčatá vyšibali nádherným korbáčom.

Vych. Mgr. Fecková a deti ZŠ Kúpeľná

Inšpirácia a zmyselnosť spisovateľky Gabriely Futovej viedla k žiakov základnej školy k iniciatívnemu správaniu. Iniciatíva – podnet, popud, počiatočný krok, podnetnosť – aj tieto slová sú spojené s počinmi žiakov, ktorí sa zapojili pri tvorbe otázok a reakcií pred a po zrealizovaní besedy so spisovateľkou s veľkým „S“. Odovzdanie svojho „umu“ nadchlo viacerých žiakov natoľko, že posúvame odkazy ďalej:

PhDr. Anna Hyrjová

Myšlienky a úsilie začleniť prvky tradičnej a ľudovej kultúry do vyučovacieho procesu na Slovensku pochádzajú z posledného desaťročia 20. storočia. Tradičná ľudová kultúra na našom území predstavuje živé a hodnotné kultúrne dedičstvo, ktoré vytvorili generácie príslušníkov slovenského národa, národnostných menšín a etnických skupín. K multikultúrnej rozmanitosti prispeli aj regionálne rozdiely, ktoré sa utvárali v rôznych prírodných podmienkach, v odlišnom pracovnom zameraní a náboženskom vyznaní obyvateľov našej krajiny. Daná kultúrna rozmanitosť je hodnotou, ktorú treba uchovať pre nasledujúce generácie. Je základom našej kultúrnej identity, vzdelanosti, súdržnosti a porozumenia medzi národmi.

PhDr. Anna Hyrjová

V mesiaci apríl sme vyhlásili výstavu o „naj-naj-naj  kreatívnejšiu kraslicu ZŠ Kúpeľnej“. Žiaci prejavili veľký a inšpiratívny záujem. V rámci prepojenia vzťahov škola – rodina (rodič – dieťa) – žiak, teda prepojením tradície a kreativity, vytvorili sme krásnu výstavu v priestoroch základnej školy.

PhDr. Anna Hyrjová

Tak ako každý rok, aj tento rok sa naša škola zapojila do milej súťaže o najkrajšie veľkonočné vajíčko. Podporiť našu prácu a usilovnosť môžete svojim „páči sa mi to“ na facebookovej stránke nákupného centra Eperia, taktiež v aplikácii Eperka alebo priamo v nákupnom centre.

Ďakujeme!

za kolektív ŠKD Mgr. Ľubomíra Bombová

Pohľadnica sa považuje za praktickú formu prenášania krátkej správy alebo pozdravu. Jej skutočné poslanie sa vykryštalizovalo vtedy, keď obrázok bol približne taký dôležitý ako text. Kedysi boli pohľadnice najčastejším prostriedkom komunikácie medzi ľuďmi. Spočiatku sa posielali predovšetkým vianočné a novoročné pozdravy, pohľadnice.

PhDr. Anna Hyrjová

Dňa 22. 3. 2024 sme si aj na našej škole pripomenuli Svetový deň vody, ktorého hlavnou témou  sa pre  tento rok stala „Voda  pre mier“. Poukazuje na to,  ako voda môže vytvoriť mier, alebo vyvolať konflikt. Voda  je vzácna a keď k nej ľudia nemajú  prístup, môže narásť napätie. Pri príležitosti tohto významného dňa, prišli žiaci našej školy oblečení v modrom. Na hodinách sa venovali projektovým prácam s témou vody, prezreli si filmy a prezentácie o vode, vytvárali výtvarné práce, spievali piesne o vode, zrealizovali kvízy, či pripravili ochutnávku minerálnych vôd. Žiaci štvrtého ročníka mali pri tejto príležitosti besedu s pracovníčkou životného prostredia, ktorá ich vedomosti obohatila o nové informácie.

Spracovali: Mgr. Ivana Hermanovská a Mgr Lucia Švedová