Záver školského roka 2023/2024

:: Školský rok 2023/2024

Výchovno-vzdelávacia činnosť 4.D v teréne - Exkurzia v Solivare a okolí

Solivar v Prešove je národná kultúrna pamiatka a patrí medzi najvýznamnejšie technické pamiatky na Slovensku. Je to „unikátny komplex“ technických objektov na čerpanie a varenie soli zo soľanky pochádzajúci zo 17. storočia. Navštívili sme múzeum a dozvedeli sme sa nové poznatky, informácie o ťažbe, výrobe a spracovaní.

Výpovede žiakov:

• Viliam: „ ... cítil som sa dobre. Zaujalo ma ako sa baňa vytopila. Chcel by som ísť do tej bane vtedy, keď nebola vytopená.“
  • Filip: „ ... Páčilo sa mi, že sme boli na ihrisku.“
  • Adam: „ ... bolo dobre. Skoro som tam stratil okuliare. Najviac sa mi páčili bane.“
  • Michal: „ ... Do vreca na soľanku sa zmestilo 600 až 700 litrov soľanky. Najprv sa soľ ťažila, ale potom „jaskyňu“ zaliala voda. Soľanka prúdila dreveným potrubím do nádrží.“
  • Thomas: „ ... veľa som sa naučil. Exkurzia bola veľmi zaujímavá. Bolo veľmi teplo, ale super.“
  • Boris: „ ... boli sme v Solivare,  v Gapli a v skladovni. Mohli sme ísť aj do varne, lenže tam prebiehala rekonštrukcia. Veľmi sa mi páčilo auto značky TATRA v Solivare.“
  • Alex: „ ... Páčilo sa mi, ako sme boli v starej budove, kde bola baňa a stroje. Páčila sa mi tam soľ.“
  • Leanka: „ ... bolo super, bolo to tam zaujímavé. Trošku som sa bála tej výšky, ale zvládla som to. Najlepšie bolo, že tam bola milá teta.“
  • Jakub: „ ... Bolo to zaujímavé a krásne. Veľmi milá lektorka a veľa nás naučila ako sa ťažila soľ.“
  • Zorka: „ ... Páčilo sa mi ako sme prišli skoro, takže sme išli na ihrisko .... páčilo sa mi, že sme išli aj von sa pozrieť na starobylé budovy .... páčilo sa mi, že keď tie budovy boli také staré, aj tak tam stále bola soľanka.“
  • Sofia: „ ... Bolo tam najlepšie ako sa dalo, ale troška ma boleli nohy. Bolo to tam veľmi zaujímavé. Zaujímalo ma: koľko je hĺbka diery, zistila som, že 156 metrov do hĺbky.“
  • Leo: „ ... cestou na Solivar, sme sa zastavili na ihrisku. Potom sme išli do Solivaru. A musím povedať, že bolo tam super.“
  • Elka: „ ... páčila sa mi. Dozvedela som sa veľa nových informácií. Páčila sa mi prvá budova.“
  • Vivien: „ ... Bolo to super. Cítila som sa zábavne. Lebo v ten deň mal Alex oslavu.“

Alternatívnym prístupom, ale aj príležitosťou „byť tam“, teda na miestach, kde prebiehala konkrétna ťažba „bieleho zlata“ a tiež bola zabezpečená jedna zo základných podmienok výchovno-vzdelávacieho procesu a zmysluplného učenia - priama skúsenosť – bola to naša krásna „cesta“ -  exkurzia.

PhDr. Anna Hyrjová

27.06.2024 00:00