:: Školský rok 2023/2024
Súčasnosť vo vývoji a tradície ako prierezová téma vo vzdelávaní
Myšlienky a úsilie začleniť prvky tradičnej a ľudovej kultúry do vyučovacieho procesu na Slovensku pochádzajú z posledného desaťročia 20. storočia. Tradičná ľudová kultúra na našom území predstavuje živé a hodnotné kultúrne dedičstvo, ktoré vytvorili generácie príslušníkov slovenského národa, národnostných menšín a etnických skupín. K multikultúrnej rozmanitosti prispeli aj regionálne rozdiely, ktoré sa utvárali v rôznych prírodných podmienkach, v odlišnom pracovnom zameraní a náboženskom vyznaní obyvateľov našej krajiny. Daná kultúrna rozmanitosť je hodnotou, ktorú treba uchovať pre nasledujúce generácie. Je základom našej kultúrnej identity, vzdelanosti, súdržnosti a porozumenia medzi národmi.
Žiaci sú veku prístupnou formou uvádzaní do znalosti súčasného umeleckého vyjadrovania sveta, do súčasnej vizuálnej kultúry i kultúrnej tradície. Získavajú dôležité kompetencie porozumenia svetu, ktorý je ich každodennou skúsenosťou.
„Buďte hrdí na svoju tradíciu, uchovajte si jednotu medzi sebou a chráňte
ju pred každým zárodkom nesvornosti a rozdelenia.
Vašou silou je duchovná jednota, ktorá sa prejavuje vo svornom konaní.“
Uvedomujeme si, že šírenie hodnôt našej kultúry prostredníctvom rôznych aktivizujúcich foriem a metód je stále potrebné. Aktualizovať využitie prvkov ľudovej kultúry vo vyučovacom procese cez rôzne typy a ich podpora vzdelávacích aktivít orientovaných na vytváranie vzťahu žiakov k tradíciám je krokom k spoznávaniu a uvedomeniu si vlastnej kultúrnej identity.
PhDr. Anna Hyrjová