• ZŠ Kúpeľná 2, Prešov

    ZŠ Kúpeľná 2, Prešov

    Oficiálna webstránka školy

  • ZŠ Kúpeľná 2, Prešov

    ZŠ Kúpeľná 2, Prešov

    Oficiálna webstránka školy

  • Základná škola

    Základná škola

    Kúpeľná 2, Prešov

  • ZŠ Kúpeľná 2, Prešov

    ZŠ Kúpeľná 2, Prešov

    Oficiálna webstránka školy

Škola
Škola2

:: Školský rok 2023/2024

Skáče celá trieda – Kúpeľná RAYUELA MINUE

Na prvom stupni sme spojili témy = Európsky týždeň mobility a Európsky týždeň jazykov pri  príležitosti 50. výročia NAŠEJ ŠKOLY a spoločne sme si zaskákali  50 kruhovú mriežku na pieseň: Minue.

 

Poznáte  afrických poskokov ? Pôvod hry siaha až do staroveku.  Hopscotch, potomok „Hry o vínnych kožiach“ Rimanov a „Ascolias“ od Grékov, je hra prítomná v niekoľkých regiónoch sveta. Nie je to súťažná hra, neexistujú ŽIADNY porazení a využíva sa hudba. Je potrebné, aby počet účastníkov (1, 2, 3 alebo 4) predviedol choreografiu symetricky a zároveň preto vznikla potreba piesne: „Amarelinha Africana“, „Barboletinha“,...

 

V Afrike sú festivaly tohto poskoka, každá skupina si vytvára svoju choreografiu a vyberá si hudbu. Africký poskok je detská hra, kde je z veľkej časti rozvinutá koordinácia, ktorá sa sleduje, zatiaľ čo zúčastnení sa bavia. Táto aktivita sa stala populárnou po celom svete. Čas bol rekreačnou praxou, ktorú vykonávajú mnohí.

 

Všetko nasvedčuje tomu, že táto rekreačná aktivita pochádza z hry, ktorá bola praktizovaná v STAROM RÍME, nazývaná „hra s winskin“ alebo dokoncaod STAROVEKÉHO GRÉCKA, kde bola známa ako „hra o "Ascolias." Od tej doby existujú záznamy o deťoch, ktoré sa hrajú. Dá sa povedať, že odtiaľ sa zrodil africký poskok. Poskok je výbornou alternatívou na zlepšenie rovnováhy a koordinácie pohybov. Africká poskoková hra je charakteristická aj pesničkou, ktorá ju sprevádza s názvom „Minue, minue, on má rád tanec“. Deti sa hrajú, udržujú rytmus. Dôležitý je v konečnom dôsledku akoby „tanec“, ktorý ďalej pomáha rozvíjať koordináciu a motoriku.

 

Na rozdiel od mnohých iných hier pre deti, africký poskok nemá víťazov ani porazených a nevyznačuje sa ani súťaživosťou. Naopak, ide o zábavnú aktivitu, pri ktorej sú účastníci rozptýlení a hrajú sa v sprievode hudby.

 

Napadlo vám niekedy, že africké dedičstvo je prítomné v našom každodennom živote v kuchyni, kultúre, hudbe a tanci a v hrách? Tak to je! Hranie hier z iných kultúr je spôsob, ako spoznať, ako sa hrajú deti z iných krajín. Čas obohatiť svoje vedomosti trochou rozprávania o africkom dedičstve.

 

Na rozdiel od tradičného brazílskeho poskoka,  africký poskok nepoužíva kamienky. Navyše to nie je súťažná hra. Forma hry je veľmi odlišná, bez očíslovaných políčok, neba či pekla. Hudba sa používa v tradičnej forme tejto hry a účastníci musia predviesť choreografiu symetricky a v rovnakom rytme.

 

Častokrát hovoríme, že hranie je súčasťou kultúry ľudí a miesta. A ukázať rôzne hry deťom z iných kultúr je spôsob, ako pracovať na rozmanitosti. African Hopscotch alebo Teca-Teca je jednou z týchto super zábavných hier, ktoré  prenášajú kultúru iného regiónu zo sveta do detského jazyka. Africký poskok je pokroková detská hra na koordináciu s rytmom. Táto chytľavá skákacia hra má viacero variácií. Jedným z rozdielov tohto poskoka je, že dve deti skáču naraz. Alebo v skupinách po dvoch.

 

Každá „ZEM“ má svoju možnosť variovať túto hru, preto sme sa rozhodli v našej škole skúsiť vlastnú obmenu.

 

PhDr. Anna Hyrjová

03.10.2023 00:00
Používaním tejto stránky súhlasíte s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby.
OK