:: Školský rok 2023/2024
Dňa 25.09.2023 pokračoval projekt Impact Lab Incubator 2023 prvým workshopom, ktorý bol zameraný na rozvoj učiteľských kompetencií pri implementácii metód kritického myslenia v bežnej výučbe učiteľa. Vymedzili sme si postavenie kritického myslenia v našom školskom systéme, spoločne hľadali možnosti posilňovania kritického myslenia žiakov v rámci aprobačných predmetov účastníkov projektu, ukázali sme si užitočné domény, ktoré odhaľujú konšpiračné webové stránky a podporujú netiketu na webe a vyskúšali si praktické metódy rozvoja kritického myslenia vo vyučovaní. Začali sme metódou kritickej debaty, ukázali sme si ako rozvíja kritické myslenie metóda brainstorming, zapotili sme sa pri metóde kladenia otázok a workshop sme ukončili prácou s predikčnými kartami. So sebou sme si odniesli nápady, námety a metódy, ktoré použijú v najbližších dňoch v rámci svojich aprobačných predmetov na overenie funkčnosti metód v praxi.
PaedDr. Miroslav Leščinský, Mgr. Jana Baňasová, Mgr. Martina Vinjarová
Mlieko v ľudskej výžive sa považuje za najhodnotnejšiu potravinu, pretože obsahuje všetky živiny, nevyhnutné pre zachovanie a vývoj života. Obsahuje živočíšne bielkoviny, ľahko stráviteľný tuk a celý rad dôležitých minerálnych látok. Mliečne výrobky sú významným zdrojom vápnika.
Deň mlieka- 27.9.2023 si žiaci na 1.stupni pripomenuli prezentáciami o mlieku a jeho výrobkoch, výtvarnými prácami, zhotovením výrobkov z mliečnych obalov a samotnou ochutnávkou mlieka.
Pripravila: Mgr. Jana Augustínová, Mgr. Jana Vachmanská
Je tu opäť september a žiaci našej ZŠ Kúpeľná sa môžu tešiť na stretnutie a spoluprácu s našimi milými seniormi. Tentoraz sme našich seniorov zo Sabinovskej privítali dňa 26.09.2023 na našej ZŠ Kúpeľná v 1.C triede v 3. oddelení. Cieľom bola vzájomná spolupráca a tvorenie sovičiek z prírodného materiálu technikou frotáže, strihanie a lepenie. Deti táto technika zaujala a seniori ochotne našim prváčikom pomáhali. Pracovali sme v skupinkách. Prevládala príjemná pracovná atmosféra. Z krásnych sovičiek sme si vyrobili výstavku. Seniori nám poďakovali a každému dali sladkú odmenu. Ďakujeme a tešíme sa aj na budúce.
vychovávateľka: Mgr. M. Fecková
Tak ako každý rok, aj tentoraz sa naša škola zapojila do zbierky, ktorú organizuje Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska. Biela pastelka je verejná zbierka, ktorá aj vďaka vašej pomoci zlepšuje život nevidiacich ľudí.
Okrem tejto zbierky si deti v ŠKD vyskúšali, aké to je nemať zrak. Bežné činnosti, ako prejsť k umývadlu, či sadnúť si na svoje miesto sa odrazu stali ťažšími. Deti nakreslili krásne obrázky s tematikou bielej pastelky, vyskúšali si čítať a písať v Braillovom písme a rozprávali sme sa ako by sme mohli pomôcť ak stretneme nevidiaceho človeka.
Mgr. Ľudmila Krištofová
V popoludňajších hodinách, dňa 28. septembra sa deti z 1. a 4. oddelenia zúčastnili exkurzie u hasičov. Oboznámili nás s technikou, so svojim výstrojom a ukázali nám aj to, ako sa spúšťajú na tyči, keď sa ponáhľajú pomáhať ľuďom v núdzi. Predviedli nám hasičské autá a vyskúšali sme si ich prilby, porozprávali sme sa o rôznych druhoch zásahov a čo všetko je potrebné pre prácu hasičov. Počas rozhovoru boli deti veľmi aktívne a výklad ich zaujal. Z tejto exkurzie si odnášame kopec nových zážitkov.
Ďakujeme im za príjemne strávené popoludnie.
vychovávateľky ŠKD
Dňa 19.9. sme s 8.oddelením navštívili školskú kuchynku a spoločne sme si vytvorili čoko-pochúťku nielen pre jazýčky, ale aj peknú na pohľad. Postup bol jednoduchý: poukladať rôznofarebnú čokoládu na plech, dať ju do vyhriatej rúry zmäknúť, medzitým si nachystať drobné jahôdky, lentilky a polámanú čokoládu do misiek a keď je čokoláda dostatočne mäkká, môžeme ju vybrať a pozapichovať do nej pripravené ozdoby. Najťažšie na tomto postupe bolo čakať 24 hodín, kým nám čokoláda opäť stuhla. No deti poctivo čakali a na druhý deň, si čokoládu spravodlivo nalámali, niečo zjedli a niečo zabalili aj súrodencom.
p.vych. Ondičová
Dňa 21.9.2023 sa v priestoroch Aquaparku Delňa uskutočnila akcia s názvom Detský Festival Mieru. Tento festival bol predprípravou na Letné olympíjske hry, ktoré sa uskutočnia v júni 2024 v Paríži. Tejto akcie sa zúčastnili žiaci prvého a druhého stupňa, pričom s každého ročníka bol vybratý jeden chlapec a jedno dievča. Žiaci v priebehu tohto dňa absolvovali rôzne pohybové aktivity. Všetky aktivity sa niesli v duchu hesla, ktoré vyslovil zakladateľ novodobých olympíjskych hier Pierre de Coubertine: „Nie je dôležité vyhrať, ale zúčastniť sa“. Za každú splnenú úlohu žiaci dostali náramok rôznej farby, ktoré symbolizujú päť kontinentov: Európu, Afriku, Ameriku, Áziu a Austráliu s Oceániou. Pohybové aktivity boli sprevádzané zaujímavým kultúrnym programom. Nechýbali ani sprievodné aktivity, ako napríklad cyklotrenažéry. Cieľom tejto aktivity bolo taktiež podporiť mier na Ukrajine, ktorá je zasiahnutá vojnou.
Mgr. Kristián Blahovský
Európsky týždeň športu sme si pripomenuli aj v školskom klube. V rámci pohybovej aktivity a na podporu športu sme strávili aktívne popoludnie na kolobežkách. Deti si aj takto zopakovali pravidlá cestnej premávky. Na dopravnom ihrisku v átriu školy deti prejavili svoju rýchlosť, ale aj zodpovednosť a kolektívnosť.
Mgr. Tatiana Goliašová
V rámci osvety prišli na našu školu zástupcovia Odboru dopravy MsÚ a Mestskej polície v Prešove, ktorí prostredníctvom ukážok, príkladov a názorných výkladov priblížili deťom problematiku bezpečnosti chodcov a cyklistov v cestnej premávke. Deťom sa akcia veľmi páčila a za aktívny prístup boli odmenení vecnými cenami.
Mgr. Tatiana Goliašová
Tvorivosť predstavuje v modernom edukačnom procese významný zdroj rozvoja osobnostného potenciálu žiaka. Stáva sa pre žiaka dôležitou vlastnosťou. Každý žiak je prirodzeným spôsobom tvorivý. Vyučovanie môže v silnejšej či slabšej miere tvorivosť rozvíjať. Dôležité preto je vychádzať pri diagnostikovaní zo stanoviska, že tvorivosť nie je vopred daná vlastnosť len niektorých žiakov, ale každý žiak má istý stupeň tvorivosti a tvorivosť sa dá do značnej miery rozvíjať.
PhDr. Anna Hyrjová