:: Školský rok 2021/2022

Solivar 2022

Soľ je cennejšia ako zlato! Túto vetu určite poznáte zo slovenskej rozprávky, do ktorej vás v Prešove zavedie Slovenské technické múzeum. Solivar, jedna z najstarších pamiatok v meste, dlhé roky slúžil na výrobu soli, no dnes je už len spomienkou na tvrdú prácu a výsledok v podobe krištáľovo priezračnej pochutiny do jedla. Spoločne zo žiakmi sme prešli všetky otvorené a prístupné expozície - šachta Leopold, gápeľ, četerne, prehrievacie a odparovanie pece, sušiareň i sklad soli. Videli sme i klopačku, ktorá je však pre verejnosť otvorená len raz v roku počas Noci múzeí. Celý postup spracovania soľanky sme si v závere prehliadky zopakovali za pomoci makiet komplexu budov Solivaru. Žiaci 3.B a 3.C si z vlastivednej exkurzie v Solivare odniesli mnoho zaujímavých informácií o výrobe prešovskej soli.

Mgr. Daniela Verešpejová

23.05.2022 00:00