:: Školský rok 2021/2022

Sokoliari

Určite každý z nás už videl na oblohe lietať vtáky. Odlišujú sa veľkosťou, farbou či spevom. Často im závidíme ich slobodu, voľnosť a ľahkosť, ktorou plachta vzduchom. Niektoré z nich ľudia označujú ako otravných a škodcov, ale mnoho z nich nás práve zbaví otravného lietajúceho hmyzu. Sú však i také, ktoré často len z diaľky obdivujeme. Zvyčajne sú rýchle a dravé, no zároveň majestátne. Vyzerajú neskrotne. Medzi nami sú ľudia, ktorí sa týmto dravcom venujú a dokážu s nimi, na základe vzájomnej dôvery, spolupracovať. Týchto ľudí voláme sokoliari. Sokoliarstvo je spôsob lovu pomocou vycvičených dravcov. Patrí k tradičnej oblasti poľovníctva. Sokoliarstvo v sebe skrýva túžbu po spojení s divokou prírodou a určite láka mnoho ľudí. Na Slovensku máme i školy, na ktorých sa sokoliarstvo vyučuje rovnako ako slovenský jazyk alebo matematika. Našu školu navštívili sokoliari Horus z Košíc, ktorí ukážkami práce obohatili piatkové predpoludnie. Žiaci sa dozvedeli mnoho zaujímavých informácií zo života dravcov, ktoré sa im prišli ukázať a predviesť. Voľne lietajúce dravé vtáky ponad hlavu či privolanie jedného z dravcov na ruku, boli mimoriadnym zážitkom pre všetkých.

Mgr. Daniela Verešpejová

24.05.2022 00:00