:: Školský rok 2021/2022

Exkurzia Dolný Kubín 2022

Návšteva múzeí i Oravského hradu bola zaujímavou exkurziou, plná nových informácií, zážitkov pre našich žiakov. Prečítajte si ich dojmy a zážitky!

Po viac ako dvojhodinovej ceste autobusom sme zastavili v Jasenovej a začali literárno-historickú exkurziu, kde sme navštívili rodný dom Martina Kukučína, vl. menom Mateja Bencúra. Sprievodkyňa nám porozprávala o jeho  živote  od narodenia  až po  smrť. Dozvedel som sa aj to, že bol učiteľom a navyše prísny, dosť trestal žiakov.

Ďalej sme navštívili Múzeum P. O. Hviezdoslava v Dolnom Kubíne. Videli sme mnohé premety, ktoré využíval sám autor, ako fajky, kalamár, príbor...Pútavý výklad pani sprievodkyne nás zaujal, doplnila ho svojím prednesom autorových diel.

Pokračovali sme do Oravského podzámku na Oravský hrad. Hrad bol Impozantný. Jeho expozícia zahŕňala veľa tém od archeológie cez geológiu až po pánov hradu a dobové izby. Avšak pri požiari zhorela väčšina drevených častí a nábytku, preto bola časť nábytku novšia asi z 18. storočia. Prekvapilo ma, že hrad mal až štyri brány. Vznikli, keď ďalší hradní páni postupne zhora dole dostavali hrad.

Tadeáš, 9.A

Dom Martina Kukučína v Jasenovej, Múzeum P. O. Hviezdoslava v Dolnom Kubíne a Oravský hrad boli našou exkurziou, ktorú som si veľmi užila. Samozrejme, mali sme vynikajúci sprievod, p. Pappovú a p. Krajňákovú, ktoré boli zábavné, láskyplné a trpezlivé.

Bolo to náučné, dozvedela som sa veľa z histórie, ktorá bola zaujímavá a ohromujúca. Rada by som si to zopakovala ešte raz, pretože panovala dobrá nálada.

Elie, 9.A

Dňa 2.6.2022 na lit.-historickej exkurzii v Jasenovej, v Dolnom Kubíne a Oravskom hrade sme po 2 hodinách dorazili z Prešova do Jasenovej, kde nám sympatická sprievodkyňa porozprávala o spisovateľovi M. Kukučínovi. Mali sme možnosť si zakúpiť i magnetky. Tak sme sa presunuli do Dolného Kubína, kde sme navštívili Múzeum P. O. Hviezdoslava. Vypočuli sme si prednášku o živote P. O Hviezdoslava, videli sme veľa historických exponátov.

Oravský hrad je zachovalý, krásny. Dozvedeli sme sa veľa zaujímavých vecí o histórii hradu. Táto exkurzia nám určite niečo dala, pekný zážitok.

Ema, 9.A

...Všetkým nám bolo dobre a určite by sme si to v budúcnosti ešte zopakovali...                                      Peter, 9.A

...Som veľmi rád, že sme po období s covid-19 mohli navštíviť tieto naše národné historické pamiatky...    Krištof, 9.A

...Celú exkurziu by som ohodnotil veľmi pozitívne, určite to bolo lepšie, ako sedieť v škole... Vilo, 9.A

...Počas každej návštevy sme boli sprevádzaní skvelými sprievodkyňami, zodpovedaná bola každá jedna otázka....Jakub, 9.C

...Keďže mám veľmi rada históriu a aj literatúru, všetko ma nejakým spôsobom zaujalo...Karin, 9.C

Môžeme len konštatova, že zážitkové učenie je tým naj prínosom pre žiaka, a to v každej vzdelávacej oblasti.

Mgr. Katarína Pappová

18.06.2022 00:00