Pasovanie za čitateľov knižnice

Projekt Milujem svoje mesto

Skrášľovanie okolia Katedrály svätého Mikuláša

Deň detí 2021

Deň detí v školskom klube

Tvorivé dielne v školskom klube

Výrova vianočných ozdôb a darčekov

Imatrikulácia prvákov

Školský rok 2019/2020

:: Školský rok 2021/2022

V dňoch 19.5.-20.5.2022 sa uskutočnilo 2.účelové cvičenie OŽAZ pre žiakov 5.-9.ročníka.Vo štvrtok počas teoretickej časti bol vyhlásený cvičný poplach s následnou evakuáciou, kedy  žiaci a zamestnanci školy mali do 4 minút opustiť budovu školy. Počas imitácie požiaru pod dozorom hlavného technika BOZP pre našu školu si mohli žiaci vyskúšať  hasenie hasiacim prístrojom.

V piatok sa žiaci 5.-7.ročníka zúčastnili športového dopoludnia na ihriskách v Bowlingu pri trati. Žiaci  8.-9.ročníka absolvovali zaujímavý  a tak trocha aj náročný výstup na  Rozhľadňu na Malkovskej hôrke. Najvyšší bod mesta Prešov. Všetci ho zvládli úspešne a v závere svorne skonštatovali, že ten výhľad na mesto stál za to.

Mgr. Zuzana Milá

Mgr. Zuzana Milá

Určite každý z nás už videl na oblohe lietať vtáky. Odlišujú sa veľkosťou, farbou či spevom. Často im závidíme ich slobodu, voľnosť a ľahkosť, ktorou plachta vzduchom. Niektoré z nich ľudia označujú ako otravných a škodcov, ale mnoho z nich nás práve zbaví otravného lietajúceho hmyzu. Sú však i také, ktoré často len z diaľky obdivujeme. Zvyčajne sú rýchle a dravé, no zároveň majestátne. Vyzerajú neskrotne. Medzi nami sú ľudia, ktorí sa týmto dravcom venujú a dokážu s nimi, na základe vzájomnej dôvery, spolupracovať. Týchto ľudí voláme sokoliari. Sokoliarstvo je spôsob lovu pomocou vycvičených dravcov. Patrí k tradičnej oblasti poľovníctva. Sokoliarstvo v sebe skrýva túžbu po spojení s divokou prírodou a určite láka mnoho ľudí. Na Slovensku máme i školy, na ktorých sa sokoliarstvo vyučuje rovnako ako slovenský jazyk alebo matematika. Našu školu navštívili sokoliari Horus z Košíc, ktorí ukážkami práce obohatili piatkové predpoludnie. Žiaci sa dozvedeli mnoho zaujímavých informácií zo života dravcov, ktoré sa im prišli ukázať a predviesť. Voľne lietajúce dravé vtáky ponad hlavu či privolanie jedného z dravcov na ruku, boli mimoriadnym zážitkom pre všetkých.

Mgr. Daniela Verešpejová

V rámci mesiaca lesov, v peknom slnečnom počasí, sa žiaci štvrtých ročníkov zúčastnili exkurzie Náučný chodník Sigord. Oboznámili sa s flórou, faunou a významom vody. Putovanie po Náučnom chodníku bolo ukončené opekaním slaninky a špekáčikov. Žiaci boli odmenení odznakmi ochranárov prírody. Z pútavého rozprávania Ing. Repku si žiaci priniesli veľa vedomostí a poznatkov o prírode.

Učiteľky 4. ročníkov

Žiaci štvrtých  ročníkov sa zúčastnili KOMPARA celoslovenského testovania, ktorého úlohou bolo vytvárať možnosť neskoršieho porovnávania výsledkov žiakov s ich východiskovou pozíciou a zároveň išlo o priebežné testovanie.

Pre niektorých  žiakov boli úlohy dosť náročné, nakoľko čítanie s porozumením im robí ešte stále problémy a zároveň počas roka sa s takou formou testovania nestretávajú.

Mgr. Ivana Hermanovská

Soľ je cennejšia ako zlato! Túto vetu určite poznáte zo slovenskej rozprávky, do ktorej vás v Prešove zavedie Slovenské technické múzeum. Solivar, jedna z najstarších pamiatok v meste, dlhé roky slúžil na výrobu soli, no dnes je už len spomienkou na tvrdú prácu a výsledok v podobe krištáľovo priezračnej pochutiny do jedla. Spoločne zo žiakmi sme prešli všetky otvorené a prístupné expozície - šachta Leopold, gápeľ, četerne, prehrievacie a odparovanie pece, sušiareň i sklad soli. Videli sme i klopačku, ktorá je však pre verejnosť otvorená len raz v roku počas Noci múzeí. Celý postup spracovania soľanky sme si v závere prehliadky zopakovali za pomoci makiet komplexu budov Solivaru. Žiaci 3.B a 3.C si z vlastivednej exkurzie v Solivare odniesli mnoho zaujímavých informácií o výrobe prešovskej soli.

Mgr. Daniela Verešpejová

,,Knihy sú bránou do sveta poznania!´´

Dňa 17. mája 2022 boli naši prváci slávnostne pasovaní za čitateľov knižnice Slniečko. V kráľovstve kníh nás privítali usmievavé tety knihovníčky. S našimi prvákmi sa porozprávali o tom ako sa treba o knižky starať a čo všetko ľuďom knižka prináša. Prváci sľúbili že budú radi čítať, že sa budú snažiť aby knihy neničili, a že budú často navštevovať knižnicu Slniečko. Tety knihovníčky previedli prváčikov ich priestormi knižnice. Žiaci si okrem krásnych zážitkov odniesli aj vypožičané knihy. Tešili sa z čítania, keďže už poznajú takmer všetky písmenká.

Mária Rosová

Chráňme, našu ZEM! VODA je vzácny dar!

„VÝZVA“ takto sa to všetko začalo. Zrodil sa veľmi pekný nápad, ktorý prepojil naše obľúbené dni spojené s našou vzácnou ZEMOU, a to DEŇ VODY (22.3.) a DEŇ ZEME (22.4.). Žiaci si vypočuli rozhlasové okienko a rozprávku „Odkaz vo fľaši“ od autora Johna Boundariesa. Úlohou žiakov bolo akýmkoľvek spôsobom vytvoriť nový odkaz pre našu Zem. Rôzne práce, vlastné odkazy, plagáty, básne vznikli nápaditým spôsobom. Potešili sme sa a touto cestou sme si pripomenuli vzácnosť daru VODY, ktorá je tak vzácna pre našu ZEM.

PhDr. A. Hyrjová

Dňa 22.apríla sme si, ako už niekoľko rokov, pripomenuli Deň Zeme. Sviatok venovaný našej Zemi, nás má upozorniť na neustále ničenie životného prostredia nami ľuďmi.

Mgr. Eva Vašková

Mgr. Daniela Verešpejová

Dňa 21. apríla  sa v ŠKD uskutočnila celoklubová akcia – Jarné tvorenie. Úlohou detí bolo vytvoriť svoj obraz pričom používali prírodný materiál. Keďže nám počasie prialo a mali sme dostatok prírodného materiálu každé oddelenie si vytvorilo svoj vlastný jedinečný obraz. Napríklad naši prváci si vytvorili kvetinové zvieratá. Deťom sa táto aktivita veľmi páčila. V galérii si môžete pozrieť naše výsledné výtvory ako aj samotný proces ich tvorenia.

Vychovávateľka: Bc. I. Zimovčáková.