:: Školský rok 2020/2021

Pečenie medovníkov 2020

K vianočným sviatkom neodmysliteľne patrí pečenie medovníkov. História medového cesta siaha až do starého Ríma. Podľa historických prameňov má medovnikárstvo ako remeslo korene v Nemecku. Na Slovensku začali vznikať cechy medovnikárov v 14. storočí. Vznikali najmä v mestách s výsadami – Bratislava, Bardejov, Prešov, Trnava. V čase vzniku medovnikárstva si sladkosti mohli dovoliť len bohatší. Chudobnejší sa zvykli perníkom obdarovať len na Vianoce. Po čase sa medovníky rozšírili aj na vidiek, predovšetkým prostredníctvom pútí a jarmokov.

Aj my naše deti priúčame tomuto remeslu, snažíme sa, aby si ctili naše korene a zvyky. Žiaci 4.B mali veľkú radosť keď mohli so svojou triednou učiteľkou 17.12.2020 piecť medovníčky v zrekonštruovanej kuchynke.  Darilo sa im výborne. Dievčatá vaľkali cesto, vykrajovali srdiečka, hviezdy, stromčeky, anjelov..., chlapci zdobili. Vôňa škorice, anízu a klinčekov vytvorila predvianočnú atmosféru. Sladko bolo všetkým. Deti nezabudli medovníkom obdarovať aj svojich najbližších.

Prajeme Vám sladké, pokojné a láskyplné vianočné sviatky.

Mgr. Iveta Rennerová

22.12.2020 00:00