:: Školský rok 2020/2021

Moje (ne)istoty 2021

Prívlastok kybernetický je už bežnou súčasťou slovnej zásoby každého žiaka. Skutočný priestor nahradil priestor virtuálny až do takej miery, že rodičia deťom nemôžu vyčítať väčšinu dňa stráveného za počítačom alebo mobilom. Niektoré pravidlá súčasnosti spôsobujú značné psychické problémy spôsobené aj zmenou priateľstiev medzi spolužiakmi, zo skutočných sa stali priateľstvá virtuálne. Aké riziká so sebou nesú? Porovnať virtuálny svet so svetom skutočným mohli pomocou výtvarného jazyka aj žiaci základných a stredných škôl v rámci súťaže Moje (ne)istoty 2021, ktorú začiatkom roka vyhlásila Škola umeleckého priemyslu Kežmarok. Do súťaže sa svojou prácou zapojila aj žiačka našej školy Hanka Vorobelová (9.A). Svojím výtvorom chcela poukázať na to, že virtuálny priestor ponúka mnohým mladým ľudom možnosť nepovedať pravdu do očí, naopak vytvárať „virtuálne lži“. Určite ste boli neraz svedkom toho, ako Vám kamarát či kamarátka povedala do očí úplne niečo iné, ako predtým napísal/a na internet. Hanka na základe dobrého námetu a výborne zvolenej výtvarnej techniky získala 1. miesto v kategórii A1.

Nezabúdajte! Aj keď je virtuálny priestor pre život dnes takmer nevyhnutný, človek je živý tvor, ktorý potrebuje naberať silu z prírody, z reálneho kontaktu s ďalšími živými organizmami a hľadať na základe vlastnej skúsenosti svoju pravdu, ktorá mu bude dávať zmysel života a pocit šťastia.

Hanke ďakujeme za jej výtvory, ktoré zakaždým nie sú iba kopírovaním vzorov, ale vyjadrením vlastných názorov na svet. Prajeme jej veľa ďalších tvorivých síl!

Nikola Varcholíková

23.03.2021 00:00