:: Školský rok 2020/2021

Literárny Kežmarok 2020

Ak patríte do skupiny ľudí, ktorí večer nezaspia bez toho, aby prečítali aspoň úryvok z práve rozčítanej knihy, určite s počtom prečítaných kníh rastú aj Vaše očakávania a nároky na nové knihy. Rozhľadený čitateľ potrebuje zakaždým dostať možnosť rozvíjať aj vlastné predstavy a dostať od autora nie úplne jasný obraz prostredia, nie dôkladný a presný opis osobností či dej bez akéhokoľvek momentu napätia. Je iné dostať od autora informáciu typu „Do miestnosti vstúpil vysoký človek“ v porovnaní s informáciou „Všetky topánky mu už boli malé a keď vymieňal žiarovku, postačovalo mu letno dvihnúť ruku“. Možnosť vyskúšať si opísať človeka pomocou jeho konania, ale aj veľa ďalších tvorivých cvičení, mala pre víťazov tohtoročného ročníka Literárneho Kežmarku pripravených známa slovenská spisovateľka Monika Kompaníková. Možnosť zúčastniť sa jej tvorivej dielne, ale aj besedy nielen s danou autorkou, ale aj s významným slovenským spisovateľom Danieloom Hevierom prostredníctvom videohovoru, mala aj naša žiačka Hana Vorobelová (9.A), ktorá získala v tejto súťaži 3. miesto v II. kategórii v próze. Literárny Kežmarok patrí k významným literárnym súťažiam, každý rok sa víťazi tešia nielen na bohaté odmeny, ale aj na krásne strávených pár dní v tomto historickom meste. Pre každého mladého autora je určite dôležitá spätná väzba, pretože na základe vyjadrení poroty k jeho textom sa môže vyvíjať ďalej a posúvať svoje texty o úroveň vyššie. Preto Hanku veľmi povzbudili slová porotcov, ktorí jej vytkli iba pár nedostatkov. Z Kežmarku sme sa vrátili plné nových podnetov, ktoré určite využijeme pri ďalších rozhovoroch o možnostiach, ktoré literárny text poskytuje spisovateľovi.

Žiačke gratulujeme a tešíme sa na jej ďalšie umelecky hodnotné texty

Mgr. Nikola Varcholíková

30.09.2020 00:00