:: Školský rok 2020/2021

Literárna Senica Ladislava Novomeského 2020

Aktuálna situácia vo svete je už dlhý čas nepriaznivá, množstvo každodenných informácií, ktoré sú neraz prehnané, vytvárajú zbytočný tlak na našu psychiku. Pre udržanie dobrého fyzického zdravia potrebujeme športovať, zdravo jesť, starať sa o svoje telo dostatočnou hygienou, pre udržanie psychického zdravia potrebujeme nájsť činnosť, ktorá spôsobí „únik z reality“, činnosť, pri ktorej človek nadobudne pocit šťastia. Jednou z možností úniku je aj svet, ktorý sa tvorí iba v našej hlave – fiktívny svet skrytý v literárnych dielach. Aj keď budú niektorí ľudia protirečiť tvrdením, že knihy neopisujú iba pozitívne momenty, netreba zabúdať na silu umeleckého jazyka vo všeobecnosti a na to, že pocit krásna môže byť spojený s výpovednou silou slova, s usporiadaním slov do viet, ktoré v nás vytvárajú obraz tak reálny a niečím nezvyčajný. Túto cestu, udržať sa psychicky zdravý pomocou umeleckej činnosti, by určite mnohým odporučila aj naša žiačka Hanka Vorobelová (9.A), ktorá svojimi textami čím ďalej viac prekvapuje. Zaujala aj porotu celoslovenskej súťaže Literárna Senica Ladislava Novomeského 2020, ktorá jej udelila v I. kategórii v próze 2. miesto.

Hanke blahoželáme a prajeme veľa ďalších úspechov!

Mgr. Nikola Varcholíková

20.11.2020 00:00