:: Školský rok 2020/2021

26. september - Európsky deň jazykov

Vedeli ste, že naša planéta má viac ako sedem miliárd obyvateľov (najviac ich žije v Ázii a Afrike) a na svete existuje 6000 až 7000 jazykov, ktorých súčasťou je 225 pôvodných európskych jazykov?

Najmenej polovica svetovej populácie je bilingválna alebo plurilingválna, t.j. ľudia rozprávajú alebo aspoň rozumejú rozprávaniu v dvoch alebo viacerých jazykoch.  Ovládanie viacerých jazykov prináša množstvo výhod: ľahšie sa učíme iné jazyky, zdokonaľujeme si schopnosť uvažovania a posmeľuje nás to v komunikácii s inými ľuďmi a ich kultúrami. Dvojjazyčnosť ako aj viacjazyčnosť so sebou prinášajú aj ekonomické výhody, pretože ľudia, ktorí ovládajú viacero jazykov si ľahšie nájdu prácu.

V každodennom živote môže prísť Európan do kontaktu s viacerými cudzími jazykmi, preto je dôležité podporovať všeobecný záujem o učenie sa cudzích jazykov. Mnoho jazykov obsahuje viac ako 50 000 slov, ale používateľ zvyčajne ovláda a aktívne používa približne stovku termínov v bežnej komunikácii. Jazyk je dôležitý prostriedok na spájanie ľudí – vďaka nemu sa bližšie spoznávame, rozvíjame rôzne typy vzťahov, vyjadrujeme zložitejšie myšlienkové pochody, obohacujeme ním naše umenie a kultúru.

Európsky deň jazykov je skvelý deň plný aktivít v oblasti jazykového vzdelávania v celej Európe. Z iniciatívy Rady Európy v Štrasburgu sa od r. 2001 Európsky deň jazykov oslavuje každý rok 26. septembra.

Naši začínajúci francúzštinári sa s online pomocou francúzskej lektorky zapojili do aktivít na podporu upriamenia pozornosti na význam výučby a učenia sa jazykov, aby lepšie porozumeli plurilingvizmu a interkulturalite.

Online podujatie absolvovali aj ôsmaci. Spoločne s vyučujúcimi NEJ sa zúčastnili workshopu organizovaného zastúpením Európskej komisie na Slovensku – kanceláriou Generálneho riaditeľstva pre preklad a Štátnym pedagogickým ústavom, a taktiež v spolupráci s kultúrnymi inštitúciami pôsobiacimi na Slovensku. Žiaci sa dozvedeli mnoho zaujímavých informácií zo života karpatských Nemcov na Slovensku.

V minulom týždni nelenili ani vyučujúci cudzích jazykov. V záujme rozvoja sebavzdelávania navštívili online semináre a workshopy vo všetkých cudzích jazykoch.

Vyučujúce anglického jazyka pripravili pre svojich žiakov veľa tvorivých aktivít. Spoza dverí tried ste mohli počuť pesničky, básničky, riekanky, vtipy a pozdravy v množstve európskych jazykov. Žiaci si svoje vedomosti otestovali v rôznych kvízoch či súťažiach. Žiaci 2., ale aj 1. stupňa mohli pomyselne cestovať európskymi krajinami, naučiť sa základné frázy v cudzom jazyku, či spoznať odlišnú menu, ktorú daná krajina používa. Žiaci sa potrápili a otestovali, prostredníctvom rôznych aktivít:  bingo, krížovky, osemsmerovky, živé pexeso, „Poznáte tieto bankovky?“, „Z ktorého európskeho jazyka pochádza toto slovo?“, „Vieš preložiť...?“, „Tajomstvá eura...“, „Odkiaľ pochádzam?“, „Palindrómy“, „Zvieracie zvuky v cudzom jazyku“ ...

Mnohí žiaci pripravili k tomuto dňu plagáty a projekty, vyhodnocovali medzi sebou ten najzaujímavejší a zároveň sa zapojili do súťaže o najkrajšie logo na tričko.

Na hodinách venovaných EDJ sa žiaci nielen zabavili a zasmiali, ale aj obohatili o nové poznatky. Už teraz sa všetci tešíme na budúci rok.

Vyučujúci CUJ

16.10.2020 06:00