Tvorivé dielne v školskom klube

Výrova vianočných ozdôb a darčekov

Imatrikulácia prvákov

Školský rok 2019/2020

:: Školský rok 2020/2021

V pondelok, 29.3.2021, do online prostredia žiakov ruského jazyka (8. ročník) zavítala jar. Ruské centrum Prešovskej univerzity v Prešove, zastúpené Mgr. Gabrielou Turisovou, prenieslo atmosféru jari a blížiacich sa sviatkov Veľkej noci do domovov každého z nás. Vďaka p. Turisovej sme sa dozvedeli nielen to, ako oslavujú tieto najväčšie kresťanské sviatky ľudia v Rusku, ale aj to, ako vyzerá pôstne obdobie v Ruskej pravoslávnej cirkvi, ktoré im predchádza. Taktiež sme sa dozvedeli, aké tradičné jedlá a obyčaje sprevádzajú toto obdobie. Prezentácia, ktorú si pre nás p. Turisová pripravila, bola obohatená o nádherné obrázky rôznych druhov ruských kraslíc, čo v nás umocnilo radosť z udalostí nadchádzajúceho obdobia.

Ruskému centru PU ďakujeme za obohacujúcu hodinu plnú zaujímavých faktov a tešíme sa na ďalšiu spoluprácu.

Mgr. M. Chovancová

„Mám ťa rád takého, aký si“. Túto vetu rád počuje určite každý človek, pretože mu dodáva pocit, že na prekonávanie životných prekážok nie je sám, ale má okolo seba ľudí, ktorým na ňom záleží napriek jeho chybám. Ako ste si mohli prečítať už koncom februára v našom príspevku, táto veta bola mottom súťaže v písaní literárnych textov s názvom Slovo 2020. Medzi najlepšie texty porota vybrala aj poviedku našej žiačky Kláry Vaščákovej (9.A). Keďže porota vybrala tri príspevky, vedeli sme, že ju ocenenie neminie. Dňa 1.4.2021 porota vyhlásila definitívne výsledky, kde udelila Kláre 2. miesto v III. kategórii ( II. stupeň ZŠ-próza). Okrem poroty zaujala aj širokú verejnosť, ktorá mohla za jej text hlasovať prostredníctvom internetu. Klára získala aj cenu verejnosti v danej kategórii.

Nikola Varcholíková

Pri príležitosti mesiaca knihy sa deti v ŠKD popasovali so svojimi vedomosťami o knihách a ich autoroch. V zábavnom kvíze sme si pripomenuli slovenských rozprávkarov a ich najvýznamnejšie diela.

vych. Kručayová Adela

Prívlastok kybernetický je už bežnou súčasťou slovnej zásoby každého žiaka. Skutočný priestor nahradil priestor virtuálny až do takej miery, že rodičia deťom nemôžu vyčítať väčšinu dňa stráveného za počítačom alebo mobilom. Niektoré pravidlá súčasnosti spôsobujú značné psychické problémy spôsobené aj zmenou priateľstiev medzi spolužiakmi, zo skutočných sa stali priateľstvá virtuálne.

Nikola Varcholíková

Dňa 22.3. sme si so žiakmi pripomenuli význam VODY pre naše životy pri príležitosti Svetového dňa vody. Spoločne sme sa zamysleli nad témou: Čistota našich vôd je aj v mojich rukách.

Mgr. T. Gondová

Dňa 12.3.2021 sa žiaci našej školy zúčastnili okresného kola  57. ročníka Chemickej olympiády. Žiaci si svoje vedomosti overili v teoretických aj praktických úlohách online formou.

Všetci zúčastnení žiaci sa stali úspešnými riešiteľmi.

Výsledky našich žiakov:

2. miesto – Tadeáš Havír, 8.A
5. miesto – Alica Augustínová, 9.A
12. miesto – Jakub Blaškovan, 9.C

Mgr. T. Gondová

Marec – mesiac knihy bol prvýkrát vyhlásený v roku 1955, ako snaha o udržanie a podporenie trvalého záujmu o knihy. Túto snahu sme mali aj my v našom 9. oddelení v ŠKD, a preto sme sa tento mesiac snažili čo najviac aktivít venovať práve KNIHE. Začali sme hneď po jarných prázdninách tvorivým popoludním, ktorého výsledkom boli vlastnoručne vyrobené titulné strany obľúbených kníh. Vyrobili sme si plagát, ktorý nám počas celého mesiaca pripomína, aké je zábavné a poučné čítanie si kníh. Deti si tiež veľmi užívajú spoločné čítanie detskej knihy v triede.

Celá trieda bola aktivitami nadšená a záujem o knihy stále pretrváva, a preto chcem aj naďalej motivovať deti, aby čo najviac čítali a prehlbovali tak lásku ku knihám.

Vychovávateľka: Bc. Lucia Vardžiková

Vážení rodičia budúcoročných prvákov, tento rok sa pre mimoriadnu situáciu nemôžeme na DOD stretnúť osobne. Do našej školy môžete nazrieť prostredníctvom krátkeho videa. Uvidíte priestory školy a sami sa presvedčíte, že to u nás stále žije.

Prvý marcový týždeň sa v našom oddelení niesol v duchu superhrdinov a ich superschopností. V krátkej online knižke Vám chceme predstaviť tých našich – z 2. oddelenia ŠKD. Nevynikajú len supersilou, či lietaním. Sú to hlavne múdri a šikovní Superhrdinovia s dobrým srdcom.

Mgr. Dorota Ondičová

Dňa 15. februára sme sa spoločne so žiakmi zúčastnili veľmi inšpiratívnej a nápaditej „online videohodiny“. Pani Mgr. Gabriela Turisová (Ruské centrum PU v Prešove) si pre žiakov siedmeho ročníka pripravila interaktívnu prednášku pod názvom „Tradičná ruská kuchyňa“. A ako sa takéto vyučovanie páčilo našim žiakom?

Mgr. Miroslava Chovancová