:: Školský rok 2020/2021

Naša škola sa každý rok zapája do testovania s názvom Komparo, na ktorom si žiaci môžu overiť vedomosti a porovnať svoje výsledky s rovesníkmi v iných školách a mestách na celom Slovensku. Žiaci sa testujú z predmetov slovenský jazyk a matematika. Pre deviatakov je tento projekt zároveň prípravou na celoštátne testovanie, známe ako Monitor.

Výsledkami našich žiakov v matematike a v slovenskom jazyku sa naša škola zaradila medzi 25% najúspešnejších škôl.

Aj tento rok sa naša škola ZŠ Kúpeľná zúčastnila projektu Milujem svoje mesto, keď dňa 2.6.2021 sa žiaci 7.C a 8.B zapojili do pomoci pri úprave a skrášľovaní okolia Katedrály svätého Mikuláša a južného parku mesta Prešova čím prispeli svojou troškou k čistote v meste.

V rámci predmetu technika si osvojili manuálne zručnosti a teoretické poznatky z ekológie a environmentalistiky. Podľa hovorcu mesta Prešov sa do akcie zapojilo takmer 1000 dobrovoľníkov, ktorí počas 5 dní skrášlili 14 lokalít v Prešove.

Mgr. Lukáš Sidorjak

Mgr. Milan Čeremeta

Prvého júna  na  Medzinárodný deň detí prišli aj teplé slnečné dni. Snažíme sa byť čo najviac vonku a načerpávať energiu zo slnečných lúčov a preto sme  aj v tento krásny deň pripravili pre deti zábavno- tanečné popoludnie. Pani vychovávateľky deti milo prekvapili  zaujímavými aktivitami pri obľúbených pesničkách.  Deťom sa popoludnie veľmi páčilo a odniesli si domov krásny zážitok.

Kolektív ŠKD

Na súťaž Ypsilon som sa prihlásila vďaka záujmu o slovenský jazyk. Otázky ohľadom našej rodnej reči boli koncipované hravou formou, čo predpovedal aj podnázov: ,,Slovina je hra". V rozmanitých úlohách som odpovede zaznačovala napríklad do tajničiek, spájala som dané výrazy a riešila prešmyčky. Úlohy preverili moje znalosti z gramatiky, teoretických pojmov z literatúry, ale aj z názvoslovia slovenských miest a schopnosť čítania textu s porozumením. Väčšinu úloh som zvládla bez väčších ťažkostí, niekoľko z nich mi pripomenulo už zabudnuté pojmy. Súťaž sa uskutočnila 28.5.2021.

Hana Vorobelová, 9.A

Občianske združenie Podaj ďalej, ktoré sídli v Prešove a svojimi úžasnými projektmi pomáha zlepšiť život mnohým ľuďom má nový projekt. PODAJKOVÁ  POŠTA, do ktorej sa zapojila aj naša škola má za cieľ podporiť, potešiť, povzbudiť a vyčariť úsmev na tvári ľuďom, ktorí bojujú s chorobou ležiac na nemocničnom lôžku bez možnosti vidieť svojich blízkych, z dôvodu aktuálnej situácie, prípadne svojich blízkych nemajú a chorobu znášajú osamelo.

Mgr.Eva Labudová

„So súrodencami sme odmalička naučení na rituály opakujúce sa v pravidelných intervaloch. Predstavujú ich najmä povinnosti zadané rodičmi, no nájde sa tam aj pár zábavných činností. Presne stanovené aktivity nám dodávajú akýsi pocit istoty. Keď je všetko ostatné hore nohami a chaos narušuje časové línie, vieme, že o piatej večer pri kartách sa veci vrátia do úplného poriadku.“

úryvok z poviedky Žolík v rukáve od Hany Vorobelovej (9.A)

Jarná nálada zavítala aj do školského klubu detí. Deti v 5.oddelení ukázali svoje šikovné ruky pri výrobe rôznych výrobkov z papiera, či z iného  materiálu. Pri príležitosti Dňa Zeme, využili svoju fantáziu a kreativitu pri tvorení z odpadového materiálu.

Taktiež sme nezabudli, že druhá  májová nedeľa už tradične patrí všetkým mamám. Spoločne svojim mamičkám pripravili krásny srdiečkový plagát s odkazom, a pripojili aj vlastnoručne vyrobený kvietok.

Mgr. Ľudmila Krištofová

V pondelok, 29.3.2021, do online prostredia žiakov ruského jazyka (8. ročník) zavítala jar. Ruské centrum Prešovskej univerzity v Prešove, zastúpené Mgr. Gabrielou Turisovou, prenieslo atmosféru jari a blížiacich sa sviatkov Veľkej noci do domovov každého z nás. Vďaka p. Turisovej sme sa dozvedeli nielen to, ako oslavujú tieto najväčšie kresťanské sviatky ľudia v Rusku, ale aj to, ako vyzerá pôstne obdobie v Ruskej pravoslávnej cirkvi, ktoré im predchádza. Taktiež sme sa dozvedeli, aké tradičné jedlá a obyčaje sprevádzajú toto obdobie. Prezentácia, ktorú si pre nás p. Turisová pripravila, bola obohatená o nádherné obrázky rôznych druhov ruských kraslíc, čo v nás umocnilo radosť z udalostí nadchádzajúceho obdobia.

Ruskému centru PU ďakujeme za obohacujúcu hodinu plnú zaujímavých faktov a tešíme sa na ďalšiu spoluprácu.

Mgr. M. Chovancová

„Mám ťa rád takého, aký si“. Túto vetu rád počuje určite každý človek, pretože mu dodáva pocit, že na prekonávanie životných prekážok nie je sám, ale má okolo seba ľudí, ktorým na ňom záleží napriek jeho chybám. Ako ste si mohli prečítať už koncom februára v našom príspevku, táto veta bola mottom súťaže v písaní literárnych textov s názvom Slovo 2020. Medzi najlepšie texty porota vybrala aj poviedku našej žiačky Kláry Vaščákovej (9.A). Keďže porota vybrala tri príspevky, vedeli sme, že ju ocenenie neminie. Dňa 1.4.2021 porota vyhlásila definitívne výsledky, kde udelila Kláre 2. miesto v III. kategórii ( II. stupeň ZŠ-próza). Okrem poroty zaujala aj širokú verejnosť, ktorá mohla za jej text hlasovať prostredníctvom internetu. Klára získala aj cenu verejnosti v danej kategórii.

Nikola Varcholíková

Pri príležitosti mesiaca knihy sa deti v ŠKD popasovali so svojimi vedomosťami o knihách a ich autoroch. V zábavnom kvíze sme si pripomenuli slovenských rozprávkarov a ich najvýznamnejšie diela.

vych. Kručayová Adela