:: Školský rok 2019/2020

Villa Zerna 2020

Odhodlať sa začať písať literárny text nie je vôbec jednoduché. Žiadny slávny spisovateľ nezačal písať bez toho, aby najprv neodhalil čaro obrazného jazyka odhaľovaním kúziel, ktoré v sebe ukrývajú texty vytvorené v priebehu vývoja ľudstva. Na základe prvotného oboznámenia sa s rôznymi druhmi umeleckých textov si každý vyberá, čo mu je najbližšie. Aj keď niekto dokáže vnímať silu všetkých textov napísaných rôznymi autormi, neodhodlá sa napísať niečo vlastné. Niekedy je ťažké rozhodnúť sa podeliť s myšlienkami s inými ľuďmi, chce to tiež odvahu, keďže človek má svoje tajomstvá. Neraz prežíva vo svojom vnútri niečo, čo nevie dať najavo slovne a mimikou či gestikou, iba písaním. Na literárnom krúžku často zvyknem žiakom prečítať nejaké výroky autorov, ktorí si získali miesto v mojom srdci, aby si čoraz viac uvedomovali, akú hodnotu má literatúra a čo je jej úlohou v živote človeka. Snáď aj tento výrok od autora Williama Saroyana inšpiroval žiačku Hanu Vorobelovú (8.A), ktorá sa tento rok zapojila svojimi textami do množstva literárnych súťaží a jej práca postupne dostáva aj patričné uznanie.

„Byť na svete je zábava, ale ani jeden deň v živote neprejde, aby v ňom nebolo do tej zábavy primiešané trošku bolesti, trápenia a ľútosti.“

Za svoj text získala krásne 2. miesto v súťaži Villa Zerna 2020.

Žiačke blahoželám a prajem veľa tvorivých impulzov pri poznávaní reality, ktorá ju obklopuje

Mgr. Nikola Varcholíková

02.06.2020 05:09