:: Školský rok 2018/2019

Pristáli alebo nepristáli ľudia na Mesiaci?

Určite každý z nás počul teórie o tom, ako ľudia pristáli alebo nepristáli na Mesiaci. Zatiaľ čo časť populácie zásadne popiera toto pristátie, iní sú presvedčení o opaku. Avšak kde je pravda? Na túto otázku sa snažili nájsť odpoveď žiaci 8. a 9. ročníka ZŠ Kúpeľná na žiackej vedeckej konferencii, ktorá sa uskutočnila 16.5.2019 na našej škole.

Kroky človeka po povrchu Mesiaca sú témou, pri ktorej sa ľudia delia na dve skupiny. Jedna skupina je o pristátí ľudí na Mesiaci presvedčená, zatiaľ čo tá druhá je vyslovene proti. V rámci tohtoročného 50. výročia pristátia na Mesiaci sa touto tematikou zaoberali žiaci 8. a 9. ročníka spolu s technickým pracovníkom z prešovskej hvezdárne Mgr. Jánom Sadivom, ktorý sa pokúšal zdôvodniť niektoré fakty o pristátí ľudí na Mesiaci a aj ich vysvetliť z astronomického a fyzikálneho hľadiska. Celá prednáška začala vopred pripravenou prezentáciou. Účelom prezentácie bolo priblížiť misiu Apollo, priebeh letov na Mesiac a samozrejme  prezentácia zahŕňala aj pár najčastejších mýtov o pristátí na Mesiaci. Avšak prezentovanie neostalo len v rukách Mgr. Sadiva, ale aj žiaci mali šancu prezentovať svoje projekty. Nie všetci využili túto šancu, no našlo sa aj pár odvážnejších, ktorí si chceli prednášanie pred publikom skúsiť na „vlastnej koži”. Po prezentácií žiakov sa vymedzil čas ešte na zopár neujasnených otázok. Žiaci si z prednášky odniesli okrem radosti z „uliatych“ hodín aj značné množstvo pravdivých informácií o tomto významnom čine v astronautike – prvom pristáti človeka na Mesiaci.

Autor: Richard Gmitter 8.B

04.06.2019 00:00