:: Školský rok 2018/2019

Lyžiarsky výcvikový kurz, 4.2-8.2.2019

Počet žiakov: 49 žiakov 7.A,B,C                                                                                         Inštruktori:      Mgr.Zuzana Milá, Mgr.Marián Ferík,Mgr. Jana Zánová, Bc.Lucia Vardžíková Zdravotník:     Bc.Stanislava Pankuchová

Lyžiarsky výcvikový kurz bol uskutočnený formou 5-dňového pobytového zájazdu, v krásnom prostredí Ľubovnianskych kúpeľov v hoteli Sorea. Zameraný bol na osvojenie si základov zjazdového lyžovania. LVK prebiehal za dobrých snehových a poveternostných podmienok. Cieľom LVK bolo  zvládnutie pohybových zručností, osvojenie pohybových schopností, ktoré umožnia prechod k výcviku pokročilých t.j. vytvoreniu potrebnej rovnováhy, pohybových istôt a uvoľnenosti, prispôsobivosti na zvládnutie zložitých lyžiarskych cvičení, získanie pohybových skúseností, s ohľadom na variabilitu vonkajšieho prostredia. Prax sa prelínala s teoretickými poznatkami, prezentáciami vytvorenými žiakmi, ktoré si vo forme vzájomnej diskusie s lyžiarskym inštruktorom osvojovali žiaci. Témou teoretických poznatkov bol pobyt na horách-pokyny HZS, životospráva, predlekárska prvá pomoc, biely kódex, športové disciplíny  zjazdového lyžovania, história, organizácia lyžovania na školách, carvingové lyžovanie, výstroj lyžiara, zimné športy. Žiaci boli rozdelení do družstiev podľa výkonnosti - do štyroch družstiev. Dve družstvá začiatočníkov, dve družstvá žiakov, ktorí ovládali základy lyžovania. Učivo základného lyžiarskeho výcviku zvládli všetci žiaci. Počas výcviku žiaci pracovali podľa plánu dňa, pokynov inštruktora, plánu tematického celku. Organizáciu práce  LVK upresňoval denný režim a denný rozkaz s postrehmi z každého dňa, či už učiteľov, alebo žiakov. Prípadné postrehy alebo požiadavky sa riešili priamo  po dennom rozkaze. Ciele LVK boli splnené. Žiaci získali potrebné pohybové zručnosti. Žiaci začiatočníci zvládli základné učivo a pokračovali pri osvojovaní si prívratných a znožných  oblúkov, žiaci mierne pokročilí lyžiari si osvojovali základy carvingvého lyžovania, ktoré sa stáva trendom súčasnosti v zjazdovom lyžovaní. Inštruktori družstiev  predviedli počas celého týždňa  svoje pedagogické majstrovstvo, čoho výsledkom bol  záverečný pretek žiakov rozdelených do dvoch kategórií: začiatočníci a mierne pokročilí, ktorý sa uskutočnil v závere týždňa-vo štvrtok popoludní. Súčasťou pobytu bol aj bohatý večerný animačný program. V stredu popoludní vychádzka do okolia, bazén. Vo štvrtok diskotéka . Záver LVK patril vyhodnoteniu, odovzdaniu cien víťazom slalomového preteku, vyhodnotená bola tiež čistota na izbách.

Cieľ LVK bol splnený.

V Prešove 12.2.2019