:: Školský rok 2018/2019

Európsky týždeň mobility, september 2018

Na Slovensku sa každoročne na národnej úrovni uskutočňuje Európsky týždeň mobility (ETM), ktorý prebieha v dňoch od 16. do 22.septembra. Dnešná doba je natoľko motorizovaná, že ľudia postupne prestávajú využívať hromadné dopravné prostriedky a často sa i dvaja členovia rodiny presúvajú každý vlastným dopravným prostriedkom. Tak vznikajú väčšie náklady na pohonné látky, ale i na životné prostredie a často i na snahu ušetriť čas, nakoľko množstvom áut vznikajú dopravné zápchy. Témou ETM pre rok 2018 sa preto stalo heslo: ,,KOMBINUJ A CHOĎ!“. Dôraz sa kládol na dosiahnutie cieľa cesty, často za nižšie náklady pre jednotlivca i spoločnosť, ako v prípade použitia súkromného vozidla. Počas ETM sme sa so žiakmi rozprávali o možnostiach dopravy a spoločne sme počas diskusií hľadali možnosti, ako šetriť nielen náklady na cestovné, ale i životné prostredie. Aj žiaci usúdili, že najefektívnejšie pre prírodu i peňaženku je ísť peši, bicyklom alebo kolobežkou, avšak stojí nás to viac času. Ako alternatívu na šetrenie peňazí, životného prostredia, ale i času, sme vybrali používanie hromadných dopravných prostriedkov. Okrem diskusií sme so žiakmi na hodinách telesnej výchovy ,,oprášili“ kolobežky a trénovali sme zručnosť a rýchlosť pri rôznych súťažiach. Veríme, že či už hromadnou alebo osobnou dopravou, bude naše cestovanie hlavne bezpečné pre nás i našu Zem.

Mgr. Daniela Tarkaničová

29.09.2018 06:00