:: Školský rok 2018/2019

Deň španielskej gastronómie.

Dňa 23.3.2019 sa v rámci zážitkového učenia španielskeho jazyka zúčastnila skupina žiakov šiesteho ročníka ZŠ Kúpeľná Dňa španielskej gastronómie.  Naše pozvanie prijali aj žiaci siedmeho ročníka Cirkevnej základnej školy s materskou školou bl. Pavla Petra Gojdiča. Cieľom zážitkového učenia žiakov bolo stretnutie v školskej kuchynke, kde žiaci pod dohľadom vyučujúcich vlastným varením prezentovali prípravu španielskych jedál, osvojovali si slovník z oblasti španielskej gastronómie a v neposlednom rade mali možnosť vymeniť si skúsenosti, ľahkosti či ťažkosti v oblasti učenia sa španielskeho jazyka. Pre chvíle za sporákom pri príprave španielskych jedál si žiaci vybrali jedlá typické pre španielsku kuchyňu a dnes to boli: Tortilla de patatas (zemiaková torta), Ensalada mixta (miešaný šalát), Magdalenas (Muffiny).

Španielsky jedálniček je vynikajúci, čo je zdôraznené aj tým, že je zahrnutý do tzv. "DIETA MEDITERRÁNEA" (stredomorskej diéty). Žiaci sa oboznámili aj s tým, že táto “diéta“ pozostáva predovšetkým z veľkého množstva ovocia, zeleniny, málo mäsa, ale o to viac morských živočíchov, či zdravého olivového oleja.

Počas prípravy španielskych jedál nás prišla navštíviť aj vzácna návšteva lektora španielskeho jazyka z Gymnázia Sv. Moniky v Prešove Javiera Bafalluy Gesti-ho, ktorý žiakom podaroval zaujímavý a náučný plagát Španielska s vyobrazením 17-tich španielskych regiónov. Žiaci svojej návšteve poďakovali, samozrejme španielsky a ponúkli p. Javiera s tým čo v kuchynke pripravili. „Comida muy rica y sana“ – “Jedlo veľmi chutné a zdravé“ boli slová p. Javiera, ktorý si pochutiny pripravené našimi žiakmi nevedel vynachváliť.

Dokument o tomto vydarenom zážitkovom učení, príprave jedál, ale aj stretnutí prináša naša malá obrazová galéria.

Pripravil : Mgr. Peter Mašika

05.04.2019 00:00