:: Školský rok 2017/2018

Exkurzia – Dolný Kubín, 2018

Zážitkové učenie je súčasťou vyučovania slovenského jazyka a literatúry, a preto sme spolu s ôsmakmi navštívili miesta, na ktorých zanechali stopu naši významní spisovatelia – P. O. Hviezdoslav, Martin Kukučín. Keďže  títo spisovatelia žili na Orave a neodmysliteľnou súčasťou literatúry sú i dejiny, nazreli sme i do komnát Oravského hradu.

Našou prvou zastávkou bola malebná dedinka Jasenova, v ktorej sa narodil a žil Martin Kukučín. Mali sme možnosť vidieť rodný dom M. Kukučína a vypočuť si zaujímavosti z jeho života a diela, ktoré pútavo podala pani sprievodkyňa. Obzreli sme si, hoci len zvonku, i školu, ktorú Kukučín navštevoval. Ďalšou našou zastávkou bolo Múzeum P. O. Hviezdoslava v Dolnom Kubíne, kde  zaujímavý  výklad nám pani z múzea spestrila i svojím krásnym prednesom z diel samotného autora, a to básne Priadka a Mňa kedys´ zvádzal svet.

Nakoniec sme sa presunuli v Oravskom Podzámku na Oravský hrad po krátkej obedňajšej prestávke. Približne hodinu a pol mohli naši žiaci cítiť históriu na vlastnej koži, cez nádherné nádvorie, komnaty, mučiareň sa dostali až na najvyššiu časť zámku. Mohli vidieť a vychutnávať si i nádherné okolie hôr, ako Malá Fatra či Roháče.

Trošku unavení, ale  vedomostne nabití a plní zážitkov sme sa vrátili domov.

Mgr. Katarína Pappová

11.06.2018 06:00