:: Školský rok 2014/2015

Vlastivedná exkurzia Dukla – Svidník

Žiaci 4. ročníkov sa dňa 8.10. 2014 zúčastnili na vlastivednej exkurzii na Dukle a Svidníku.

Dukliansky priesmyk je známy z obdobia 2. svetovej vojny Karpatsko-duklianskou vojenskou operáciou v roku 1944. Pamätník bitky o Dukliansky priesmyk pri Vyšnom Komárniku a cintorín príslušníkov 1. československého armádneho zboru“ je národnou kultúrnou pamiatkou, na cintoríne sú hroby s menami 1 265 padlých bojovníkov. Pod sedlom stojí kamenný pylón (výška 28 m) s monumentálnym súsoším „Vďaka matky sovietskemu vojakovi za oslobodenie“, ktoré bolo 6.10. 2014 pri príležotosti 70. výročia Karpatsko-duklianskej operácie  nahradené novou sochou československého vojaka - osloboditeľa. Pred pamätníkom je vysadená „Alej hrdinov Dukly“. Priamo na štátnej hranici vztýčili na mieste bývalej „Pozorovateľne generála Ludvíka Svobodu“ 49 metrov vysokú vežu.

Od Duklianskeho priesmyku až po obec Krajná Poľana sa rozprestiera areál „Vojenského prírodného múzea na Dukle“ a „Pamätník pyrotechnikov“, 4 metre vysoký žulový kváder s rukami, symbolizuje ženistu zneškodňujúceho míny nastražené nacistami.

Žiakov história bojov o Dukliansky priesmyk veľmi zaujala, ale aj priviedla k zamysleniu sa,  čo znamená slovo MIER.

Spracovala : Mgr. Eva Vašková

01.11.2014 00:00