:: Školský rok 2014/2015
Exkurzia do Liptovského Mikuláša
Žiaci siedmeho ročníka sa zúčastnili literárnej exkurzie do Liptovského Mikuláša. Prečítajte si ich vyjadrenia k takejto forme vyučovania slovenského jazyka a,samozrejme, zážitky, ktoré si odniesli.
/Katarína Pappová/
V rámci slovenského jazyka sme sa dňa 22.5.2015 zúčastnili literárnej exkurzie do Liptovského Mikuláša pod vedením p. uč. Pappovej a p. uč. Pálkovej. Strávili sme tam 5 hodín. Neodmysliteľnou súčasťou našej exkurzie bola návšteva Múzea Janka Kráľa a spolku Tatrín. Siahodlhými prednáškami sme získali množstvo poznatkov o mužoch, ktorí udatne bojovali za svoju vlasť. Videli sme mučiareň v podzemí a atrapy hrôzostrašných nástrojov, ktorými mučili poddaných. V našich mysliach sa vynárala predstava preliatej krvi a zúfalého kriku, ktorý napĺňal celú miestnosť. Následne sme sa presunuli do útulnej izby, kde sme si urobili pohodlie a pani sprievodkyňa nám porozprávala o živote Janka Kráľa. Navštívili sme spolok Tatrín, v ktorom nám premietli prezentáciu. Poukazovala na dobu, v ktorej sa snažili Štúr, Urban a Hodža o slobodu slovenského národa, zrušenie poddanstva a uznanie slovenčiny za spisovný jazyk. Cieľom tejto exkurzie bolo rozšíriť si obzory z oblasti literatúry a histórie. Všetci sme sa zhodli na tom, že nám táto exkurzia dala nielen veľa poznatkov, ale aj sme si to patrične vychutnali.
Barbora Hofierková, 7.A
V piatok dňa 22.2. 2015 sme sa zúčastnili exkurzie do Liptovského Mikuláša. Ako prvé sme navštívili Múzeum Janka Kráľa. V ňom sme najprv videli mučiareň s nástrojmi, ktorými mučili Jánošíka. Boli tam napríklad: španielska čižma a škripec. Potom nám ukázali staré sochy /plastiky/, ktoré sa zachovali z kostola a odevy, ktoré nosili zbojníci. Mučiace nástroje ani odevy neboli autentické. Boli vyrobené pre film. Na hornom poschodí sme videli tiež šibenicu, na ktorej popravili Jánošíka. Vo vedľajšej izbe sme videli už autentický nábytok z domu, v ktorom žil Janko Kráľ. V tej miestnosti bola aj pravdepodobne jediná podobizeň Janka Kráľa vyhotovená podľa jeho najstaršieho syna. Keďže Janko Kráľ sa nerád fotil, žiaden iný obraz ani fotka sa zrejme nezachovali. Súčasťou expozície bola aj miestnosť venovaná 2. svetovej vojne. Druhé múzeum, ktoré sme navštívili dostalo pomenovanie podľa spolku Tatrín. Tam nám pani sprievodkyňa rozprávala o spolku Tatrín, ktorý tvorili Štúr, Hurban, Hodža, Belopotocký a iní. Taktiež sme videli Hodžovu pracovňu a izbu, v ktorej sa schádzal spolok Tatrín. V tej miestnosti sa nachádzali stoličky, štyri výnimočné boli vpredu. Sedeli na nich Štúr, Hurban, Hodža, a Belopotocký. Tým sa exkurzia nakláňala ku koncu. Táto exkurzia mi dala mnoho nových skúseností a faktov. Úžasné bolo aj to, že sme všetko mohli vidieť naživo a nie vo forme obrázkov v knihách.
Timea Dukovská, 7.A
V piatok 22.5.2015 žiaci siedmeho ročníka sa zúčastnili exkurzie v Múzeu Janka Kráľa a spolku Tatrín v Liptovskom Mikuláši. V Múzeu Janka Kráľa sa nachádza mučiareň Jánošíka. Videli sme tam dereš a iné náradie na mučenie. Ďalej sme si pozreli kostýmy z filmu Jánošík a taktiež nábytok, ktorý používal Janko Kráľ. Sprievodkyňa nás sprevádzala po celom múzeu a svojím rozprávaním nám priblížila udalosti, ktoré sa odohrali. Po ukončení prehliadky múzea sme sa presunuli do spolku Tatrín, kde sme si pozreli prezentáciu o založení a o zasadnutiach spolku Tatrín. Pri prehliadke sme mohli vidieť stôl a stoličky, za ktorými sa konali zasadnutia spolku. Na zasadnutiach riešili žiadosti slovenského národa a pravopis slovenčiny. Táto exkurzia žiakom našej školy priblížila udalosti, ktoré sa odohrali a ktoré sa učíme na hodinách literatúry.
Klaudia Čechová, 7.B
V rámci vyučovania slovenského jazyka a literatúry sme sa zúčastnili poznávacej exkurzie v Liptovskom Mikuláši pod vedením pani učiteliek Pappovej a Palkovej.
Našu exkurziu sme začali v miestnosti pod Múzeom Janka Kráľa. Nachádzala sa tam mučiareň, kde sme mohli vidieť nástroje, ktorými mučili Jánošíka. Boli tam napr.: španielska čižma, škripec a koleso, ktoré lámalo kosti. A tiež tam bol aj hák. Potom sme sa posunuli do ďalšej miestnosti, v ktorej sme videli pozostatky, lepšie povedané len lebku. V ďalšej miestnosti boli napr.: hák alebo aj oblečenie, ktoré však nebolo autentické, iba sa používalo vo filme Jánošík. Po tejto miestnosti sme sa presunuli do najdôležitejšej miestnosti tohto múzea. Išli sme do izby Janka Kráľa, kde sme mohli vidieť, ako a kde býval. Neskôr sme sa presunuli do spolku Tatrín, kde boli spísané Žiadosti slovenského národa Hodžom, Štúrom, Hurbanom a Belopotockým. Belopotocký bol tiež aj pokladníkom tohto spolku. Dozvedel som sa veľmi zaujímavú vec o kostole, ktorý bol pri spolku Tatrín, pretože v tom kostole pôsobil farár, ktorý krstil židovské deti a vďaka tomu im zachránil život.
Táto exkurzia bola pre mňa veľmi poučná a dozvedel som sa nové veci.
Tomáš Jurašek, 7.A