:: Školský rok 2014/2015

Deň Zeme - 22.apríl 2015

Svetový deň Zeme:

Tento deň si naša škola pripomenula „Svetový deň Zeme“ aj prostredníctvom rozhlasového okienka.  Žiaci sa dozvedeli pomocou tohto vecného textu o histórii a význame tohto dôležitého dňa pre človeka.

Už tradične si 22. apríla pripomíname Svetový deň Zeme. Jeho história siaha do roku 1970, kedy vedci a ekológovia na snímkach Zeme z kozmu pozorovali poškodenie atmosféry. Poukázali na zraniteľnosť a krehkosť našej planéty a vtedy prvýkrát demonštračne varovali svetovú verejnosť pred ničivými dôsledkami civilizácie. Vyzvali ku spoločnému, celosvetovému úsiliu za ochranu Zeme so všetkým, čo ju robí jedinečnou. Skutočne svetovým sa stal 22. apríl v roku 1990, kedy začalo iniciatívne a koordinačne pôsobiť Medzinárodné ústredie Svetového dňa Zeme so sídlom v Stanforde Kalifornia, USA. V tomto roku sa pri príležitosti Svetového dňa Zeme aktivizovalo viac ako 200 miliónov ľudí v 140 štátoch sveta vrátane vtedajšej ČSFR. V roku 2000 sa do osláv Svetového dňa Zeme zapojilo asi 3200 organizácií a skupín zo 166 krajín sveta vrátane Slovenskej republiky. Na úrovni krajín sa počas Svetového dňa Zeme angažujú aj vládne inštitúcie, informačné agentúry, tlačové a elektronické médiá, samosprávy, vedecké organizácie, školy a aj mimovládne organizácie prostredníctvom širokej škály ochranárskych aktivít. Zámerom týchto aktivít je, aby sa v jeden deň spojil tlak širokého spektra organizácií a ľudí s odlišnými názormi, rozličného pracovného zaradenia a rôznych politických smerov, aby ľudia dokázali spojiť svoje sily pri riešení problémov životného prostredia, za záchranu našej planéty pred jej zánikom.

21.04.2015 00:00